Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia sa musia tomuto ochoreniu prispôsobiť a pri závažnejších formách im strpčuje život pravidelná dávka inzulínu. Ale i v tak konzervatívne vnímanej liečbe sa dá pomôcť niečím novým, obohatiť ju a zefektívniť. Reč je samozrejme o moringe.

Každý rok u nás ochorie viac ako 350 000 ľudí na diabetes mellitus, pričom tendencia je hrozivo stúpajúca. Pokiaľ by mal súčasný trend pokračovať, bol by v roku 2050 každý tretí muž a takmer 40 percent žien postihnutých diabetes. Pribúda tiež počet detí s ochorením získaného diabetu typu II, ktorý sa v minulosti nazýval diabetom dospelých, pretože ním boli postihnutí iba starší ľudia. 

Prevencia je dôležitá

Prevencia proti diebetes je známa pod heslom ujdi cukrovke. Aj takto pomenúvajú lekári metódu prevencie- t.j. propagujú aktívny pohyb. Pomôže samozrejme aj správna životospráva, menej sladkého jedla, bielej múky a tukov živočíšneho pôvodu.

Samotné ochorenie je už dlhšie obdobie pod drobnohľadom vedcov a diabetológov. Vedci stále skúmajú zníženie hladiny cukru v krvi u pacientov s ochorením diabetes a veľmi často sa pri vývoji účinnejších látok stretnú s moringou

Moringa fascinuje odborníkov na diabetes

Profesor Wolfgang Vierling z Technickej univerzity v Mníchove napríklad informoval, že listy moringy obsahujú zložky znižujúce hladinu cukru v krvi. Chróm prítomný v moringe pomáha znásobiť účinok inzulínu a podporuje absorbciu glukózy z krvi. Samozrejme, ako i v iných oblastiach vznikajú rôzne mýty o zázračnom použití moringy, v súvislosti s cukrovkou tomu nie je inak. Samotná moringa nie je odpoveďou na rozsiahle potlačenie tejto choroby. Nebyť však napríklad liečiteľov z Indie, vedci by nemohli zistiť jej aktívne zložky, ktoré sa dajú kombinovať s klinickou liečbou diabetesu. Faktom je, že v rastlinnom svete nenájdete nič účinnejšie na diabetes ako je moringa. Aj v univerzitnej nemocnici v Dakare a Senegale sa pýtali pacientov s diabetes na užívanie rôznych liečivých rastlín. Z celkovo 41 rastlín bola moringa zo 65,9 percent najčastejšie uvádzaným prostriedkom. 

Testovanie pod drobnohľadom

Portál sciencedirect informoval o množstve výskumov, ktoré dali za pravdu mnohým predchádzajúcicm vedeckým bádateľom. Egyptskí vedci účinky moringy testovali na potkanoch, ktoré sa bežne v takýchto laboratóriach používajú. Dospeli k veľmi zaujímavým záverom. Extrakt z moringy spôsobil u testovaných subjektov zníženie hladiny glukózy z 380 percent na 145 percent, teda ich hladina cukru v krvi bola znížená až dva a pol krát. Zároveň sa v ich krvi zvýšila hladina veľmi dôležitého antioxidantu a to konkrétne glutathionu z 22 na 73 percent.

V nedávnej štúdii Lekárskej univerzity Hainan v Číne, uverejnenej v prestížnom magazíne Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, dokázali vedci potvrdiť antidiabetický účinok moringy. Rozsiahla štúdia potvrdzuje aj úspešný boj moringy, ako doplnkovým liečivom s hyperglykémiou, teda stavom u diabetikov, kedy sa hladina glukózy v krvi zvýši nad 10 mmol/l. 

Moringa vie byť užitočná pomocníčka pri rôznych liečbach a výnimkou nie je ani cukrovka. Nevyrieši sama závažné formy diabetesu, no dokázateľne pomôže v spolupráci s bežnou liečbou zmierniť jeho prejavy.

Prečítajte si tiež:

Slnečná výživa – druhá časť

Počas vývoja ľudstva sme boli neustále vystavení slnečnému žiareniu, ktoré je nevyhnutné na tvorbu vitamínu D. Obavy z rakoviny kože nás naučili vyhýbať sa priamemu slnku, čo v konečnom dôsledku viedlo k celosvetovému poklesu hodnôt vitamínu D v našich organizmoch.

713× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...