Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospešné látky, priradiť ich využitie v bežnom živote. Pomôžu nám napríklad s únavou či vyčerpaním?

Pri rannej šálke kávy rozmýšlame, ako by sme vlastne tieto látky mohli pre naše telo najlepšie spotrebovať a bojovať aj proti prejavom chronickej únavy. Dumáme až do tej miery, že zabudneme napríklad aj na to, že vlastne ani tú rannú kávu vôbec nepotrebujeme.

Zabudnite na kofeín

Moringa má totiž preukázateľné vlastnosti, ktoré vám dajú zabudnúť na všetky nápoje obsahujúce kofeín alebo teín. Prečo si skôr nepomôcť niečím menej agresívnym na náš organizmus? Moringa Karlibská funguje ako životabudič. 

Množstvo látok, množstvo dôvodov na vitalitu

Má vysoký obsah vitamínu A a železa, ktoré účinne bojujú proti neustálej únave a celkovej vyčerpanosti organizmu. Vitamín A a železo prispievajú k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu zodpovedných za správny obeh kyslíka v ľudskom tele. Pokiaľ máte nedostatok vaše telo sa musí viac namáhať, aby dostalo potrebnú energiu, čoho následkom je pocit malátnosti a únavy.

Draslík náš každodenný

Na vitalitu je potrebný aj draslík. To môžte vidieť napríklad i pri športovcoch. Tenisti si veľmi často doprajú banán počas prestávky. Moringa však draslíka obsahuje oveľa viac ako toto obľúbené ovocie. Dve kapsule prášku z listov tejto rastliny má toľko draslíka ako 7 banánov. 

Samozrejme, draslík sa vstrebáva do tela cez jedlo, ktoré jeme, preto netreba zabúdať, že moringa je doplnok stravy a najviac je tak nášmu telu prospešná.

Podľa autorov vedeckej štúdie publikovanej v roku 2016 v odbornom žurnále Oxidative Medicine and Cellular Longevity extrakt z moringy zvyšuje fyzický výkon, hemoglobín, pečeňové a svalové rezervy glykogénu.  Množstvo ľudí, ktorí sa venujú športu a nezabúdajú na pravidelný pohyb a správnu životosprávu, si na doplnenie energie moringu pridávajú do smooties, píjú čaj z jej listov alebo si ju sypú do jogurtov. 

Odborníci a športovci odporúčajú

Tento trend už badať aj vo svete profesionálneho športu. Najmä u tých športovcov, ktorí pochádzajú z krajín, kde sa moringa pestuje. Napríklad filipínsky profiboxer Manny Pacquiao si moringu sype prakticky do každého jedla a nemôže si ju vynachváliť. 

Aj odobrníci z Kameronskej univerzity v meste Buea dokázali v laboratórnych podmienkach, že moringa zvyšuje športovú výdrž. Tým že dokáže vstrebávať rezervy glycogénov v krvi, zvyšuje aktivitu antioxidantov v tele a znižuje koncentráciu bielkovín v krvi.

Zabudnite teda na štyri kávy denne a doprajte si moringu ako overený životabudič. Telu dodáte vitamíny a ono sa vám za to odvďačí vitalitou a absenciou únavy.

Prečítajte si tiež:

Moringa pomáha pri mnohých chorobách

Strom Moringa sa v sanskrite nazýva „sigru“ a má svoje pevné miesto v ajurvédskom učení.

24377× prečítané

Hormón zeatín, prameň mladosti

Prečo vyrastie strom moringy o štyri až osem metrov ročne? Prečo tento strom znovu vyrazí, aj keď bol zrezaný až ku koreňom? „Moringa oleifera je jediná momentálne známa rastlina, ktorá produkuje v dostatočnom množstve pre telo nesmierne dôležitý prírodný neurotransmiter zeatín, ktorý je kľúčový pre správnu distribúciu aminokyselín, vitamínov, olejov, antioxidantov a minerálov tam, kde môžu skutočne prispieť k udržaniu nášho zdravia, resp. kde...

7130× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...