Odporúčané dávkovanie MORINGY pre maximalizáciu efektu – 1. časť

V dnešnej dobe je prirodzené, že hľadáme na trhu vhodné prípravky, ktoré by doplnili odporúčané výživové dávky základných nutrientov. Naša strava nie vždy zabezpečuje všetko, čo by sme potrebovali, vzhľadom na kvalitu potravín, ich skladovania, úpravy a nášho času investovaného do vzdelania o výžive.

Pri kúpe výživových doplnkov by sme sa mali sústrediť na 4 základné informácie:

  1. aká je koncentrácia účinnej látky v jednej dávke výživového doplnku (často sa stáva, že doplnky s bombastickými referenciami obsahujú len nepatrný zlomok látky, ktorá je nositeľom efektu)
  2. kvalita spracovania výživového doplnku (obsah nutrientov sa v jednotlivých rastlinných preparátoch výrazne líši v závislosti na type pôdy, kde sú rastliny pestované, spôsobu spracovania, hygieny výroby, spôsobu sušenia a prepravy a v nemalej miere od potencionálnej prítomnosti plesní a mikroorganizmov pri nedodržaní správnej laboratórnej praxe)
  3. účinná dávka (teda koľko jednorazových dávok je vhodné konzumovať na dennej báze pre dosiahnutie maximálneho efektu)
  4. cena (nízka cena poukazuje na pofidérne postupy výroby a spracovania, prípadne na fakt, že dovozca nemusí mať overené zdroje pôvodu – pri rastlinných materiáloch je zdroj alfou a omegou kvality výživového doplnku).

Špecifikom našej Moringy karibskej je jej pestovanie na panenských plantážach sopečného ostrova St. Lucia v Karibiku, s prísne regulovaným zberom, spracovaním a uskladnením v súlade s najprísnejšími normami kladenými na daný typ materiálu, kontrolou hygieny a sterility. Sme pestovateľmi a dovozcami zároveň – ponúkame len vysoko výživné, čisté, nechemické, bezpesticídne a bezherbicídne produkty prvotriednej kvality. Spolu s našimi spolupracovníkmi ručne zberáme listy moringy, ktoré následne sušíme unikátnou metódou za dodržania všetkých hygienických noriem. Týmto spôsobom v našich produktoch udržiavame všetky výživové prvky, pôvodnú farbu a vôňu zázračného stromu moringa. Počas sušenia, ktoré má za úlohu dostať vodu z listov čerstvej moringy, používame iba veľmi nízku teplotu do 42°C

Plody moringy

Plody moringy

Spracovaný prášok moringy prevážame do akreditovaného laboratória na Slovensku, kde je importovaný do štandardizovaných kapsúl, alebo do špeciálnej plastovej nádobky. Kvalita a čistota prášku je zároveň testovaná modernými technologickými postupmi.

Neexistuje žiadne jednoznačné odporúčanie ohľadom dávkovania moringy, pretože ide o čistý rastlinný suplement a nie esenciálnu živinu. Optimálne množstvo pre človeka bolo vypočítané na základe množstva vedeckých štúdií, a to na 29 miligramov na kg telesnej hmotnosti. To znamená, že pre priemerného 70 kg vážiaceho muža ide o množstvo 2000 mg, teda 2g prášku na deň. Ak za základnú jednotku budeme považovať jednu kapsulu s 0,5 g váhou, potom optimálne množstvo je práve 2-4 kapsule na deň. Pri uvedenom dávkovaní je antioxidačný efekt najvyšší, pri prekročení dávkovania sa už pozitívny efekt nezvyšuje.

Odporúčané je začať s polovicou čajovej lyžičky (v prípade užívania prášku) 3-5 dní, a postupne zvyšovať množstvo v priebehu dvoch týždňov, aby došlo k akumulácii efektu. V prípade kapsúl s 2 kapsulami a zvyšovať do dvoch týždňov na plnú dávku 4 kapsule za deň.

Tu je niekoľko spôsobov ako užívať moringu, aby ste dosiahli najväčšie benefity:

  • Sušené listy moringy resp. prášok: Listy sú považované za najpotentnejšiu časť moringy, vzhľadom na obsah antioxidantov a dostupných nutrientov. V porovnaní s inými časťami moringy majú listy najvyšší podiel fenolických zlúčenín, aminokyselín, mastných kyselín a ďalších bioaktívnych nutrientov. Pre dosiahnutie efektu je najlepšie konzumovať prášok v adekvátnom množstve a dávkovaní spolu s jedlom, a nie na lačný žalúdok.
  • Čaj: Je pripravovaný ako vodný výluh sušených listov moringy, obdobne ako iné bylinné čaje. Najbohatšie na nutrienty sú tie listy, ktoré sú z organicky pestovaných stromov moringy. Ďalším kritériom je dĺžka a teplota sušenia. Ideálne je pomalé šetrné sušenie do 42°C, ktoré umožní zachovať delikátnu chuť listov, ale najmä všetky významné bioaktívne nutrienty. Pri rýchlom sušení za vysokých teplôt sa môže časť živín degradovať, a ovplyvňuje to aj farbu a vôňu čaju. Sušené listy nie je vhodné zalievať vriacou vadou, prípadne variť, teplota vody pri zaliatí listov by nemala presiahnuť 95°C. Sušené listy je možné kombinovať aj s inými bylinkami podľa vlastného uváženia, ideálna je kombinácia so zázvorom pre potencovanie antioxidačného a protizápalového pôsobenia na organizmus. Ak sa moringa popíja vo forme čaju, môže sa popíjať až 3x denne počas dňa vždy po 150-200 ml výluhu, ktorý sa vytvorí zmiešaním s asi 95°C vodou a 4-10 g sušenej časti rastliny.

V ďalšom článku Vám prinesieme informácie o dávkovaní pri špeciálnych skupinách užívateľov, ako sú deti, tehotné a dojčiace ženy a seniori.

Prečítajte si tiež:

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov bez toho, aby musel siahnuť k synteticky vyrábaným výživovým doplnkom.

26.05.2015 62393× prečítané

Čaj z moringy – zelená zdraviu

Sušené listy moringy sú považované za najpotentnejšiu časť rastliny, vzhľadom na obsah antioxidantov a dostupných nutrientov. V porovnaní s inými časťami moringy majú listy najvyšší podiel fenolických zlúčenín, aminokyselín, mastných kyselín a ďalších bioaktívnych nutrientov. Účinný spôsob, akým získať bohatstvo živín, je pripraviť si „vodný výluh“, teda jednoducho povedané - čaj z listov. Samotné listy moringy boli využívané už Rimanmi,...

02.08.2018 63× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...