Moringa – viac ako len superpotravina

Tropický strom, ktorý u nás stále nemá zaslúženú priazeň, nie je žiadnym zázračným homeopatikom a odpoveďou na najzákernejšie choroby sveta. Je to proste rastlina, ktorej účinky vás presvedčia o nesmiernej sile prírody.

Do dnešných dní bolo realizovaných okolo  1300 vedeckých štúdií potvrdzujúcich rôznorodé účinky častí moringy. V roku 2008 Národný ústav zdravia (National Institute od Health) vyhlásil Moringu za „rastlinu roka“ na základe faktu, že má potenciál pomôcť zvrátiť množstvo environmentálnych problémov a zároveň dokáže pokryť nutričné potreby človeka.

Na Slovensku je táto, pôvodom indická rastlina, pomerne neznáma. A to je naozaj škoda. „Hoci nie veľa ľudí doteraz počulo o moringe, čoskoro sa stane, že bude patriť k najhodnotnejším rastlinám sveta.” Takto hodnotil moringu Doktor Noel Vietmeyer z US National Academy of Sciences vo Washingtone.

O moringe sa hovorí, že obsahuje celkovo 539 známych zložiek v súlade s africkou a indickou ľudovou medicínou (ajurvédou), a predpokladá sa prevencia až 300 ochorení a problémov.

Všetky živiny v jednom balení (alebo All-in-one)

Najúžasnejšie na Moringe je práve množstvo a kombinácia nutričných a medicínskych fytochemikálií a zložiek identifikovaných v rôznych častiach rastiny. Asi najviac vyzdvihovaný je obsah vitamínu A vo forme karoténu (v 100g moringy 10-násobok obsahu mrkvi), vitamínu C (12-násobok obsahu pomarančov), vápnika (17-násobok obsahu v mlieku), draslíka (15-násobok obsahu v banánoch), železa (25-násobok obsahu v špenáte) a proteínov (9-násobne viac obsahu ako v jogurte). Významným atribútom je biologická dostupnosť a vstrebateľnosť čisto prírodných mikronutrientov v ľudskom organizme. Pri komplexnom pohľade nájdeme v moringe vitamíny B1, B2, B3, ale aj vitamíny rozpustné v tukoch - A, D, E a K a množstvo minerálov – okrem spomínaných aj meď, fosfor, zinok a ďalšie

Moringa je taktiež zdrojom 46-tich prírodných antioxidantov. Jej listy obsahujú prevažne flavonoidy a karotenoidy. Čaj z listov moringy sa považuje za účinnejší zdroj antioxidantov ako iné bylinné čaje a dokonca zelený čaj.

Liekom nielen v ľudovej medicíne

Spomínané vitamínové a minerálové zloženie listov moringy pomáha pri problémoch s cievami, astme či Crohnovej chorobe. Množstvo štúdií už potvrdilo zdravotné benefity užívania moringy. 

Antioxidačný efekt pôsobí proti rakovine prostaty, ale aj problémom s pokožkou, sleduje sa protinádorový účinok extraktu listov. Modulačný efekt bol zistený pri anémii, vysokom krvnom tlaku, diabete, vysokom cholesterole, problémoch so štítnou žľazou a obličkových ťažkostiach.

Silný protizápalový účinok je nápomocný pri reumatoidných ochoreniach, potláčaní bolesti a opuchoch. Napomáha aj pri rôznych tráviacich problémoch. V mnohých prípadoch sa ukázal anti-bakteriálny, anti-mikrobiálny a anti-virálny efekt a vplyv na povzbudenie imunitných procesov. Má detoxikačný účinok a dokonca neuroprotektívny charakter. Môže zlepšiť stav pri migrénach a bolestiach hlavy.

Listy pôsobia protizápalovo aj ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu. Osvedčila sa i diabetikom, keďže dokáže znižovať hladinu cukru v krvi.Taktiež pomáha v boji proti únave a stresu. 

Moringa nezabúda ani na ženy. Vzácny prvok zeatín spomaľuje starnutie buniek, čo z neho robí úžasný anti-aging faktor pôsobiaci proti vráskam, vyznačujúcim sa pozitívnym účinkom na pokožku. Pôsobenie zeatínu podrobne študovali mnohé výskumné centrá. Môžeme spomenúť napríklad Dánske centrum pre molekulárnu gerontológiu. 

Obdiv priamo z laboratórií

Nie je tajomstvom, že moringa fascinuje rôzne popredné výskumné pracoviská. Napríklad aj jej schopnosť vyživovať naše bunky, je pre mikrobiológov dôvodom na bádanie.

„Látky prítomné v moringe prispievajú k tomu, že ľudské bunky a prakticky každý orgán, získajú na elasticite. Cytoplazmatická membrána je elastickejšia. Bunka umožňuje bezproblémový prísun nutrientov a metabolitov a zbavuje sa škodlivých odpadových látok. Bunka dýcha, vďaka moringe je dobre vyživovaná, a preto dlhšie žije. Moringa teda prispieva k regenerácii organizmu a vlastne predlžuje ľudský život,“ povedala uznávaná mikrobiologička Tatjana Gryaznevová. 

S moringou sa však spája veľmi často i množstvo mýtov. Desiatky portálov napríklad tvrdia, že moringa priamo lieči štyri či dokonca šesť druhov rakoviny. To je samozrejme nezmysel. Chemoterapia a biologické procedúry sa v liečbe rakoviny zatiaľ nedajú ničím nahradiť, no moringa je často spomínaná v súvislosti s tým, ako dokáže zmierňovať vedľajšie účinky chemoterapie. Prestížne univerzity (napríklad Univerzita Johna Hopkinsa), dôkladne študujú jej vlastnosti so zámerom vývinu vakcíny, ktorá by mohla s bojom proti zákernej chorobe pomôcť viac ako doteraz.

Pozor na kvalitu preparátov

Informácie o moringe sa tak často príliš nafukujú a pofidérne relácie ako televízna šou Dr. Oza dokážu túto výnimočnú rastlinu preniesť do sféry homeopatík a šamanských liečiv. Zaslúži si však oveľa viac pozornosti a rešpektu. Jej liečivé účinky nie sú odpoveďou na všetky choroby sveta, no počet antioxidantov a účinných látok je v moringe neúrekom. 

Pre dosiahnutie reálneho efektu je potrebné dávať pozor na kvalitu a čistotu preparátov. Pri čítaní etikiet produktov si overte kvalitu dodávateľov organického materiálu, spôsob sušenia, skladovania a prepravy. Výživný list moringy vyžaduje špeciálny prístup a šetrné zaobchádzanie, aby si zachoval všetky výživové prvky, pôvodnú farbu a vôňu zázračného stromu moringa. 

Zdroje:

  1. Fuglie LJ (1999) The Miracle Tree: Moringa oleifera: Natural Nutrition for the Tropics. Church World Service, Dakar. 68 pp.; revised in 2001 and published as The Miracle Tree: The Multiple Attributes of Moringa, p. 172. 
  2. Price, D. M. (1985). The Moringa Tree. THE MORINGA TREE By Dr. Martin L. Price, Published 1985; Revised 2000, 2002, 2007 by ECHO Staff. 
  3. Gopalakrishnan, L. et al.: Moringa oleifera: A review on nutritive importance and its medicinal application. In: Food Science and Human Wellness 5, 2016, p. 4-56
  4. Efrossini Kessopoulou et al.:  A double-blind randomized placebo cross-over controlled trial using the antioxidant vitamin E to treat reactive oxygen species associated male infertility. In: Fertility and Sterility, 1995, Volume 64 (4),  p. 825-831
  5. Busani Moyo et al. Nutritional characterization of Moringa (Moringa oleifera Lam.) leaves. In: African Journal of Biotechnology, 2011, Vol. 10(60), p. 12925-12933
  6. Sreeraj Gopi et al. A Short Review on the Medicinal Properties of Moringa Oleifera Leaf Extract Powder. In: Asian Journal of Pharmaceutical Technology & Innovation, 03 (10), 2015, 1 – 5, ISSN: 2347-8810

Prečítajte si tiež:

10 dôvodov pre používanie pleťovej kozmetiky s moringou

O účinku prírodných pleťových krémov by sa dalo písať veľa. Naše anti-aging produkty určené pre zrelú pleť obsahujú tie najkvalitnejšie zložky a spolu s extraktom z moringových listov prinášajú veľmi skoro cielené výsledky.

892× prečítané

Všetko, čo vaše telo potrebuje, v jednej kapsulke

Máte slabšiu imunitu, bolievajú vás svaly alebo máte problémy s trávením? Za zdanlivo nesúvisiacimi ťažkosťami môže byť jedna príčina – nedostatok vitamínu D.

930× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...