Odporúčané dávkovanie MORINGY pre maximalizáciu efektu – 2. časť

Neexistuje žiadne jednoznačné odporúčanie ohľadom dávkovania moringy, pretože ide o čistý rastlinný suplement a nie esenciálnu živinu. Optimálne množstvo pre človeka bolo vypočítané na základe množstva vedeckých štúdií.

Optimálne množstvo extraktu moringy pre človeka bolo vypočítané na základe množstva vedeckých štúdií, a to na 29 miligramov na kg telesnej hmotnosti. To znamená, že pre priemerného 70 kg vážiaceho muža ide o množstvo 2000 mg, teda 2g prášku na deň. Ak za základnú jednotku budeme považovať jednu kapsulu s 0,5 g váhou, potom optimálne množstvo je práve 2-4 kapsule na deň. Pri uvedenom dávkovaní je antioxidačný efekt najvyšší, pri prekročení dávkovania sa už pozitívny efekt nezvyšuje.

Odporúčané je začať s polovicou čajovej lyžičky (v prípade užívania prášku) 3-5 dní, a postupne zvyšovať množstvo v priebehu dvoch týždňov, aby došlo k akumulácii efektu. V prípade kapsúl s 2 kapsulami a zvyšovať do dvoch týždňov na plnú dávku 4 kapsule za deň.

Tu je niekoľko spôsobov ako užívať moringu, aby ste dosiahli najväčšie benefity:

  • Sušené listy moringy resp. prášok: Listy sú považované za najpotentnejšiu časť moringy, vzhľadom na obsah antioxidantov a dostupných nutrientov. V porovnaní s inými časťami moringy majú listy najvyšší podiel fenolických zlúčenín, aminokyselín, mastných kyselín a ďalších bioaktívnych nutrientov. Pre dosiahnutie efektu je najlepšie konzumovať prášok v adekvátnom množstve a dávkovaní spolu s jedlom, a nie na lačný žalúdok.
  • Čaj: Je pripravovaný ako vodný výluh sušených listov moringy, obdobne ako iné bylinné čaje. Najbohatšie na nutrienty sú tie listy, ktoré sú z organicky pestovaných stromov moringy. Ďalším kritériom je dĺžka a teplota sušenia. Ideálne je pomalé šetrné sušenie do 42°C, ktoré umožní zachovať delikátnu chuť listov, ale najmä všetky významné bioaktívne nutrienty. Pri rýchlom sušení za vysokých teplôt sa môže časť živín degradovať, a ovplyvňuje to aj farbu a vôňu čaju. Sušené listy nie je vhodné zalievať vriacou vadou, prípadne variť, teplota vody pri zaliatí listov by nemala presiahnuť 95°C. Sušené listy je možné kombinovať aj s inými bylinkami podľa vlastného uváženia, ideálna je kombinácia so zázvorom pre potencovanie antioxidačného a protizápalového pôsobenia na organizmus. Ak sa moringa popíja vo forme čaju, môže sa popíjať až 3x denne počas dňa vždy po 150-200 ml výluhu, ktorý sa vytvorí zmiešaním s asi 95°C vodou a 4-10 g sušenej časti rastliny.

V ďalšom článku Vám prinesieme informácie o dávkovaní pri špeciálnych skupinách užívateľov, ako sú deti, tehotné a dojčiace ženy a seniori.

Prečítajte si tiež:

Odporúčané dávkovanie MORINGY pre maximalizáciu efektu – 1. časť

V dnešnej dobe je prirodzené, že hľadáme na trhu vhodné prípravky, ktoré by doplnili odporúčané výživové dávky základných nutrientov. Naša strava nie vždy zabezpečuje všetko, čo by sme potrebovali, vzhľadom na kvalitu potravín, ich skladovania, úpravy a nášho času investovaného do vzdelania o výžive.

3588× prečítané

Slnečná výživa – tretia časť

Keď už poznáme účinky vitamínu D na naše zdravie, asi sa len ťažko zmierime s predstavou, že patríme k tým národom, u ktorých je deficit „déčka“ typický. Vieme vám ponúknuť riešenie a vysvetlíme, ako sa dá zvýšiť hladina vitamínu D v tele.

919× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...