Slnečná výživa – prvá časť

Vitamín D predstavuje výživnú látku, ktorá je pre ľudský organizmus nepostrádateľná. Jeho pozitívne účinky sa zďaleka netýkajú len kostí, ale zasahujú do mnohých oblastí nášho zdravia. Vitamín D výrazne posilňuje našu schopnosť odolávať závažným chronickým ochoreniam.

Keďže vitamín D má komplexný vplyv na mnohé aspekty nášho zdravia, prinášame vám informácie v troch článkoch.

Vitamín D a kosti

Zdravie našich kostí závisí na fungujúcom prepojení medzi vitamínom D a vápnikom. Vitamín D totiž zvyšuje množstvo vápnika v krvi, čo vedie k intenzívnej mineralizácii kostí. Pri nízkej hladine vitamínu D sa znižuje aj hladina vápnika v krvi. To spôsobuje, že sa vápnik začína uvoľňovať z kostí – teda opačný proces – účinkom parathormónu. 

Pre dosiahnutie zdravého stavu kostí by sme mali mať minimálnu hladinu vitamínu D 20ng/ml. Optimálna hodnota znižuje riziko zlomenín a dokonca pádov. Prevenciu rizika osteoporózy a zlomenín by sme mali začať riešiť hneď po narodení a určite v každom veku minimálne v zimných mesiacoch.

Vitamín desaťročia

Nízka hladina vitamínu D je v súčasnosti spájaná s rizikom vzniku mnohých ochorení, ako je diabetes, rôzne typy rakoviny, kardiovaskulárne ochorenia, skleróza multiplex, reumatická artritída, preeklampsia, infekčné ochorenia, Alzheimerova choroba a dokonca aj neurokognitívne dysfunkcie. Aj preto sa dnes vitamínu D hovorí „vitamín desaťročia“. Potvrdilo sa, že miera úmrtnosti na vybrané ochorenia sa zvyšuje v závislosti od zemepisnej šírky, teda čím sme ďalej od rovníka, tým väčšie je riziko ochorenia.

Vitamín D a rakovina

Vitamín D si môžeme predstaviť ako strážcu na špeciálnych stanovištiach buniek nášho tela. Keď je bunka napadnutá alebo prestane správne fungovať, vitamín D spustí alarm a aktivuje bunkové obranné mechanizmy. Bez D-strážcov by sa poškodené bunky mohli rozvíjať a nekontrolovane množiť. V ľudskom genotype je viac ako 1000 génov s citlivosťou na vitamín D a mnohé z nich ovplyvňujú dôležité funkcie ako je regulácia množenia či diferenciácie buniek. Podľa doterajších štúdii je najsilnejší ochranný efekt vitamínu D pri rakovine hrubého čreva a prsníka. Zvýšenie hladiny vitamínu D v krvi nad 30ng/ml znížilo celkové riziko všetkých typov rakoviny o 35%.

Zdroj: Glen Matten, Aidan Goggins: Lži o zdraví (Jak dosáhnout výjimečného zdraví), Vydavateľstvo Jota, 2013
Prečítajte si tiež:

Slnečná výživa – druhá časť

Počas vývoja ľudstva sme boli neustále vystavení slnečnému žiareniu, ktoré je nevyhnutné na tvorbu vitamínu D. Obavy z rakoviny kože nás naučili vyhýbať sa priamemu slnku, čo v konečnom dôsledku viedlo k celosvetovému poklesu hodnôt vitamínu D v našich organizmoch.

282× prečítané

Všetko, čo vaše telo potrebuje, v jednej kapsulke

Máte slabšiu imunitu, bolievajú vás svaly alebo máte problémy s trávením? Za zdanlivo nesúvisiacimi ťažkosťami môže byť jedna príčina – nedostatok vitamínu D.

231× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...