Olej z moringy je stabilný a ochranný

Olej z moringy je vynikajúcim produktom pre starostlivosť o pleť, pretože vďaka podielu mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom je chemicky až neuveriteľne stabilný.

Na rozdiel od nenasýtených alebo poly-nenasýtených mastných kyselín, ktoré ľahko žltnú a stávajú sa tak toxickými, olej z moringy neoxiduje. Podľa testu Rancimat, pri ktorom je olej vystavený prúdu vzduchu  a teplote 100°C zostáva olej z moringy chemicky stabilný úžasných 80 hodín, pri izbovej teplote po dobu niekoľkých týždňov alebo dokonca mesiacov. Kyselina olejová spôsobí, že pokožka je vláčna a priepustnejšia pre ďalšie účinné látky. Túto vlastnosť nazývame zosilňovač penetrácie. Na vonkajšej vrstve kože, tzv. stratum corneum, sa nachádzajú ako ochrana proti negatívnym vplyvom prostredia kyselina palmitová a stearová, ktoré nájdeme aj v oleji z moringy. Kyselina behenová zabezpečuje, aby sa olej ľahko aplikoval a tiež chráni pleť pred útokom voľných radikálov. 

Lykopén chráni pred poškodením UV žiarením  

Ďalším antioxidantom obsiahnutým v moringe je lykopén, prírodný karotenoid. Lykopén nechráni iba pred rakovinou prostaty a ďalšími typmi rakoviny, ale tiež posilňuje koronárne cievy a znižuje vysoký krvný tlak. Lykopén je dôležitý aj pre kožu, pretože významne znižuje poškodenie pokožky UV žiarením. Štúdie ukázali, že použitie troch lyžíc rajčinového pretlaku, ktorý podobne ako moringa obsahuje veľké množstvo lykopénu, má za následok po dobu desiatich týždňov o 40 percent nižšie poškodenie kože UV žiarením a to už predstavuje vynikajúcu ochranu proti poškodeniu pokožky UV žiarením. Moringa obsahuje aj katechýny s antioxidačnou aktivitou, ktoré sa vyskytujú aj v zelenom čaji. Katechíny zvyšujú účinnosť vitamín E a beta-karoténu. Všetky katechíny významne chránia pokožku pred poškodením DNA slnečnými lúčmi, tým teda aj pre predčasným starnutím. 

OPC prítomné v moringe ako najúčinnejšia protioxidatívna ochrana  

OPC je skratka pre oligomerné proanthokyanidy. Ide o bezfarebnú, horkú látku, ktorá sa nazýva flavanol. OPC sa pokladajú za vôbec najsilnejšie antioxidanty. Ako ničitelia voľných radikálov pôsobia až 18 krát silnejšie ako vitamíny E a C. OPC zdesaťnásobujú účinok vitamínu C. Aj pre kožu významné vitamíny A a E môžu zásluhou OPC zostať aktívne až desaťkrát dlhšiu dobu. Ich objaviteľ Jacques Masquelier z Univerzity v Bordeaux zistil, že ihličie kanadského stromu aneeda obsahuje veľa vitamín C a pôsobenie vitamínu C je vďaka bioflavonoidom obsiahnutým v kôre až niekoľkokrát účinnejšie. V našej obvyklej strave sa vyskytuje len malé množstvo OPC; okrem toho sa ďalej znižuje varením. V budúcnosti už nebudeme potrebovať extrakt z jadierok hrozna, pretože moringa obsahuje aj OPC. A OPC nielenže posilňujú naše zdravie, ale podporujú aj regeneráciu kolagénu vo väzivovom tkanive a zdravú pokožku, a tak nám zabezpečujú krásu. OPC chránia pokožku proti voľným radikálom a aj proti zápalom. 

Prečítajte si tiež:

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov bez toho, aby musel siahnuť k synteticky vyrábaným výživovým doplnkom.

78623× prečítané

Všetko, čo vaše telo potrebuje, v jednej kapsulke

Máte slabšiu imunitu, bolievajú vás svaly alebo máte problémy s trávením? Za zdanlivo nesúvisiacimi ťažkosťami môže byť jedna príčina – nedostatok vitamínu D.

673× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...