Ako nás Moringa chráni pred „syndrómom vyhorenia“?

Moringa oleifera obsahuje všetky látky prispievajúce k prevencii syndrómu vyhorenia vo vysokých koncentráciách a vo vyváženom zložení.

Aké sú skutočné príčiny syndrómu vyhorenia? 

Možno sa niektorí čitatelia pýtajú, čo má strava spoločné so syndrómom vyhorenia? O syndróme vyhorenia sa teraz veľa hovorí; tento pojem sa zaradil v roku 2011 tesne za Fukušimou na 6. miesto v zozname „Slovo roka“. Na rok 2012 plánuje nemecká ministerka sociálnych vecí kampaň proti duševnému preťaženiu v zamestnaní. „Musí snáď celé Nemecko čoskoro skončiť na gauči?,“ pýtala sa redaktorka Maybrit Illner na jeseň 2011 svojich hostí. O čom sa však zatiaľ príliš nehovorilo, boli fyzické príčiny a dôsledky syndrómu vyhorenia. Naše zdravie sa začína v bunke. Ak bunke chýbajú určité živiny, mozog nemôže fungovať optimálne a ľahko sa preťaží. Celý náš systém stravovania a životného štýlu nie je správny.  Je teda načase s celou problematikou syndrómu vyhorenia vyjsť zo slepej uličky výhradného skúmania psychiky.  

Najčastejšími príznakmi syndrómu vyhorenia sú vyčerpanie, poruchy spánku, podráždenosť, depresívne nálady, bolesť hlavy, nepokoj, letargia, strata odolnosti voči infekciám a strata záujmu o činnosť, ktorú človek vykonáva. Často sa ešte pridružia záchvaty paniky, problémy so srdcom a gastrointestinálne ťažkosti.    

Stopové prvky – účinná odpoveď na stres  

Pri strese sa vyplavuje predovšetkým kortizón, náš hlavný stresový hormón a neurotransmitery adrenalín, noradrenalín a dopamín. Ako najdôležitejšie „brzdy“ pre nadmernú stresovú reakciu pôsobia DHEA a serotonín. Základnými stavebnými kameňmi dopamínu, noradrenalínu a adrenalínu sú aminokyseliny fenylalanín a tyrozín. Pre jednotlivé kroky ich výstavby je potrebných veľa stopových živín, predovšetkým vitamín B6, horčík, kyselina listová, vitamín C a meď. DHEA alebo  dehydroepiandrosterón je antistresový hormón. DHEA pôsobí antidepresívne a posilňuje imunitný systém; s rastúcim vekom sa jeho množstvo plynule znižuje. Serotonín je známy ako „hormón dobrej nálady“. Tento neurotransmiter pôsobí  uvoľňujúco a antidepresívne, zlepšuje náladu a zvyšuje motiváciu a fyzický výkon. Okrem toho pôsobí priaznivo na zaspávanie a zvyšuje toleranciu voči bolesti.   

Serotonín sa tvorí z esenciálnej aminokyseliny L-tryptofánu. Podmieňujúcimi predpokladmi na tvorbu serotonínu sú predovšetkým vitamín B6 a horčík. Neustály stres vedie k poruchám konverzie tryptofánu na serotonín. A všetky tieto látky nachádzame v moringe. K dobej nálade a duševnej pohode sa teda človek môže skutočne „prejesť“. 

Telo dospelého človeka pozostáva asi zo 100 biliónov buniek. Ak by sme všetky tieto bunky uložili do radu, mohli by stokrát obtočiť celú zemeguľu. Pre fyzické a duševné zdravie a výkonnosť človeka je predpokladom zdravý metabolizmus buniek prebiehajúci vo všetkých týchto mnohých bunkách. Aby mohli bunky riadne fungovať, potrebujú energiu vo forme ATP, adenosintrifosfátu. Táto energia musí byť denne prijímaná z potravy, pretože sa nedá skladovať. Každú sekundu prebehne v každej bunke v tele viac než 50.000 metabolických procesov. ATP je v našom tele vyrábaná v mitochondriách, „malých elektrárňach“ buniek. Svalové bunky mávajú 1.500 mitochondrií, nervové bunky až 5.000 a ženské vajíčko máva až 120.000 takýchto malých elektrární. V mitochondriách sa výroba energie uskutočňuje pri spotrebe kyslíka v tzv. respiračnom reťazci. Takýchto máme v tele nepredstaviteľné množstvo – asi 180 biliónov! Bez mitochondrií by neexistoval žiadny život, a bez funkčných a účinných mitochondrií žiadna životná energia. Pri chronickom nedostatku energie v bunke máme pocit únavy a vyčerpanosti. 


Oxidatívny stres ako jedna z príčin syndrómu vyhorenia  

Ak mitochondrie nedodávajú dostatok energie, hovoríme o mitochondriálnej disfunkcii. V priebehu spotreby ATP vznikajú voľné radikály, ktorých škodlivý vplyv môže viesť dokonca až k zrúteniu energetického metabolizmu. Voľné radikály vznikajú práve vplyvom chronickej prepracovanosti a pretrvávajúceho stresu. Keď už si odmyslíme tak často spomínané vplyvy znečisteného životného prostredia, rôzne zápaly, vplyv fajčenia alkoholu atď. Telo chráni pred týmito útokmi vitamín C, selén, vitamín E, beta-karotén, zinok, koenzým Q, aminokyseliny na báze mangánu a síry, polyfenoly, glutatión, proteín zložený z aminokyselín. Všetky tieto základné stopové prvky nachádzame v moringe.  

Pre dobrú regeneráciu je okrem príjmu týchto antioxidatívnych látok dôležitý aj primeraný čas relaxácie, dostatočný pohyb, slnečné žiarenie a pokojný spánok. Neustále zaťaženie bez adekvátnej ochrany vedie k energetickému deficitu, pretože výkon mitochondrií klesá a v extrémnych prípadoch môže byť ich štruktúra zničená. Takže syndróm vyhorenia možno označiť za priamy následok vyčerpania „bunkových elektrární“.  

Deficit živín je naprogramovaný  

Strata živín v našej strave je dramatická. V brokolici sa od roku 1985 do roku 2002 znížil obsah vápnika o 73 %, v strukovinách sa znížil obsah vitamínu B6 o 77 %, v banánoch dokonca o 95 %, obsah kyseliny listovej v banánoch sa znížil o 79 %, v jahodách sa obsah vitamínu C znížil o 87 % a v jablkách o 60 %. Sme preto odkázaní na prirodzené koncentráty živín, akými sú listy moringy, ktoré stále predstavujú hojnosť ochranných a životne dôležitých látok.  

Prevencia syndrómu vyhorenia vďaka živinám prítomným v moringe  

Kyselina lipoová, vitaminoid, chráni bunkovú membránu a mitochondrie pred poškodením. Posilňuje imunitný systém a tlmí zápalové procesy. L-karnitín je odvodený od aminokyselín l-lyzín a L-metionín a transportuje mastné kyseliny s dlhým reťazcom do vnútra mitochondrií. Kofaktormi sú vitamíny C, B3 a B6 a tiež železo. Nedostatok L-karnitínu vedie k únave a vyčerpaniu. Koenzým Q10 prepravuje v mitochondriálnej membráne elektróny na to miesto, kde sú potrebné. Q10 sa niekedy označuje aj ako zapaľovacia sviečka pre „motor“ mitochondrie. Telo si dokáže vyprodukovať Q10 samo, ale potrebuje vitamín B12 a kyselinu listovú. L-fenylalanín telo potrebuje na výrobu L-tyrozínu, prekurzor neurotransmiteru dopamínu, noradrenalínu a adrenalínu, rovnako ako hormónu štítnej žľazy. Okrem toho je aj prekurzorom pre tvorbu melatonínu, ktorý je účinným protivníkom voľných radikálov. L-tryptofán je základom pre dobrú náladu. Táto esenciálna aminokyselina zohráva v prevencii syndrómu vyhorenia veľkú rolu, pretože je od nej závislá produkcia „hormónu šťastia“ serotonínu, ale aj melatonínu. V metabolizme tryptofánu zohráva vitamín B6 veľkú rolu. Nedostatok vitamínu B6 vedie k nedostatku tryptofánu. 

Horčík je stopový prvok uvoľnenosti a pokoja. Hrá dôležitú úlohu v energetickom metabolizme mitochondrií, pretože všetky energeticky závislé metabolické procesy si vyžadujú horčík. Podieľa sa aj na aktivácii B vitamínov. Nedostatok horčíka býva často nasledovaný aj nedostatkom tohto vitamínu. Horčík znižuje uvoľňovanie stresových hormónov, ako je kortizón a tlmí tak reakciu organizmu na stres. Príznakom nedostatku horčíka bývajú problémy s koncentráciou a pamäťou, znížená odolnosť voči stresu, popudlivosť, nervozita, nepokoj, bolesti hlavy a nespavosť. Zinok je stopový prvok nevyhnutný pre delenie buniek, imunitný systém, syntézu bielkovín a rast. Nedostatok zinku vedie k chronickej únave, strate motivácie, nízkej odolnosti voči stresu, neschopnosti sústrediť sa, depresii a zvýšenej náchylnosti na infekcie.   

Mangán aktivuje rad enzýmov, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Tým chránia mitochondriálnu membránu pred zničením voľnými radikálmi. Mangán je okrem toho nevyhnutný pre produkciu dopamínu a melanínu. Selén je považovaný za stopový prvok zlepšujúci náladu. Typickým príznakom nedostatku selénu býva apatia, únava, nevoľnosť a neschopnosť koncentrácie. Kyselina listová je nevyhnutná nielen pre tehotné ženy. Vo vode rozpustné vitamíny skupiny B a kyselina listová sú nevyhnutné pre syntézu DNA a tým aj pre všetky procesy bunkového delenia. Vitamín B1 je univerzálny hráč; podieľa sa na poskytovaní „paliva“ pre mitochondrie. Je tiež dôležitý pre stimuláciu prenosu nervových vzruchov medzi bunkami a metabolizmus neurotransimiterov. Nedostatok vitamínu B1 sa sám o sebe prejavuje únavou, problémami s pamäťou a koncentráciou, depresiou, úzkosťami, zábudlivosťou a zmätenosťou. Vitamín B2  je zapojený v mitochondriálnom respiračnom reťazci a mitochondrie chráni pred antioxidačným stresom. Príznakom nedostatku tiamínu je strata energie a depresie. Vitamín B3 tiež chráni mitochondrie pred voľnými radikálmi a podieľa sa na opravách DNA. Vitamín B3 (niacín) môže organizmus vyrobiť z L-tryptofánu za účasti vitamínov B2 a B6. Pri nedostatku vitamínu B3 sa v našich bunkách šíria jedy a nepriaznivo je ovplyvnená výroba energie. Následkom môže byť pokles výkonnosti, vyčerpanosť, psychózy, halucinácie a zmätenosť. Vitamín B6 je tiež známy ako „nervový vitamín“. Vitamín B6 je nevyhnutný pre syntézu neurotransmiterov a metabolizmus aminokyselín. Jeho nedostatok sa môže prejaviť slabosťou, neurologickými deficitmi, poruchami spánku a podráždenosťou. Vitamín B12 je významný nielen pre tvorbu krvi ale aj bunkové delenie a ochranu nervových buniek. Vitamín B12 detoxikuje bunky tela od dusíkatých plynov a tým ich chráni pred deštruktívnymi účinkami nitrosatívneho stresu. Príznakom nedostatku býva únava, psychózy, neschopnosť sústredenia, problémy s pamäťou, nízka tolerancia voči stresu a predráždenosť. Vitamín C nielenže posilňuje imunitný systém, ale chráni aj proti stresu. Je zapojený do syntézy rôznych hormónov v hypotalame, časti stredného mozgu, autonómneho nervového systému zlaďujúceho činnosť jednotlivých vnútorných orgánov. Vitamín C je tiež zapojený do syntézy neurotransmiterov noradrenalínu a serotonínu. Pri strese sa potreba vitamínu C zvyšuje. Príznakmi nedostatku tohto vitamínu môže byť apatia, únava, slabosť, depresie a zmeny nálady. Vitamín E je „strážcom“  bunkovej membrány. Chráni všetky bunky pred opotrebením a predčasným starnutím vplyvom útoku voľných radikálov. V prípade, že tuky a lipidy v bunkových membránach podliehajú oxidácii, v mitochondriách klesá produkcia energie. Pod vplyvom nedostatku vitamínu E môžu vzniknúť neurologické alebo zmyslové poruchy. Quercetín je jednou z vo vode rozpustných sekundárnych rastlinných látok zo skupiny polyfenolov. Quercetín podporuje tvorbu nových mitochondrií. Preto sa táto látka používa tiež v terapii syndrómu vyhorenia. OPC alebo oligomerné proantocyanidy patria medzi flovonoidy, ďalšiu skupinu sekundárnych rastlinných látok. OPC má dokonca vyššiu antioxidačnú aktivitu než vitamín C a vitamín E. Sulfidy sú látky obsahujúce síru a pôsobia pri odstraňovaní jedov. Sú významnou stavebnou súčasťou aminokyselín, detoxikujú organizmus a chránia bunky pred voľnými radikálmi. Nedostatok síry spôsobuje zhoršenie funkcie mitochondrií.  

Moringa oleifera obsahuje všetky látky prispievajúce k prevencii syndrómu vyhorenia vo vysokých koncentráciách a vo vyváženom zložení. Pri liečbe syndrómu vyhorenia už dnes mnoho lekárov pracuje v záujme rýchlej regenerácie bunkového metabolizmu s doplnkami výživy na báze uvádzaných mikronutrientov. Pokiaľ ide o dodávanie životne dôležitých látok na prevenciu syndrómu vyhorenia, môžeme si byť pri moringe istí, že sme na správnej ceste. Ak sa postaráme aj o vhodnú relaxáciu a pohyb na čerstvom vzduchu, máme problém prakticky vyriešený. Dr. Ulrich Strunz meraním ATP zistil, že v bunkách človeka, ktorý denne behá je šesťkrát viac energetických „výrobní“ energie a má teda šesťkrát viac energie než človek, ktorý nebehá. Navyše, prostredníctvom pravidelného behania a ďalších vytrvalostných disciplín sa do tela vyplavuje serotonín a uvoľňuje sa „hormón kreativity“ ACTH a endorfíny – „hormóny šťastia“. 


 Prečítajte si tiež:

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospešné látky, priradiť ich využitie v bežnom živote. Pomôžu nám napríklad s únavou či vyčerpaním?

12162× prečítané

Moringa pomáha pri mnohých chorobách

Strom Moringa sa v sanskrite nazýva „sigru“ a má svoje pevné miesto v ajurvédskom učení.

24287× prečítané

VIDEOGALÉRIA


FOTOGÁLERIA


NAJZAUJÍMAVEJŠIE ČLÁNKY

Moringa – použitie a účinky zázračného stromu

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, ...

Listy moringy na podporu potencie

Moringa je už tradične odpoveďou na rôzne neduhy a ideálnym doplnkovým liekom k častým a závažnejším ochoreniam. Pre mužov sú problémy s erekciou a po...

Zelený bojovník proti únave

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospeš...

Odpoveď moringy na zákernú cukrovku

Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia ...