RED MORINGA SPORT - silnejšia ako bulharský tribulus

Tribulus terrestris je nenápadná rastlinka známa z Ayurvédy, ktorá sa väčšinou odporúča v súvislosti so zdravím muža vrátane jeho sily a vitality. Jej účinok zahŕňa aj kardiovaskulárne a urogenitálne zdravie. Výživové doplnky s obsahom Tribulusu sú zamerané na zlepšenie libida, zvýšenie hladiny testosterónu a s tým súvisiace zvýšenie budovania svalovej hmoty a celkovej efektivity fyzického tréningu.

Tribulus terrestris (čeľaď Zygophyllaceae) je plazivá rastlina rozšírená v Číne, vo východnej ale aj západnej Ázii a južnej Európe. Plody tejto rastliny sa používajú v tradičnej čínskej medicíne na liečbu problémov so zrakom, edému, vysokého krvného tlaku a kardiovaskulárnych ochorení.  V Ayurvéde bola bylina využívaná na zvýšenie mužskej potencie, ale aj liečbe urogenitálnych porúch a srdcovocievnych problémov. 

Dôkazy nepustia

Tribulus je pomerne spoľahlivým a silným posilňovačom libida a viaceré štúdie potvrdili zvýšenie sexuálnej výkonnosti a erektilnej funkcie pri jeho užívaní. Taktiež je známe, že tribulus zvyšuje hustotu androgénneho receptora v mozgu, čím podporuje sexuálne funkcie muža. Pri výskume na zvieratách sa potvrdil ochranný efekt plodov tribulusu (najmä na pečeň a obličky) pred oxidačnými poškodeniami a protistresový účinok – čo poukazuje na výrazný adaptogénny účinok.

Špecifická zložka tribulusu, tzv. tribulozín, má kardioprotektívny efekt a jej výskum poukazuje na sľubné výsledky aj v súvislosti s intenzívnym fyzickým tréningom. Tribulus terrestris je v súčasnosti považovaný aj za prírodné anabolikum

Prečo Tribulus funguje

Výživové doplnky zamerané na zvýšenie fyzickej sily a mužnosti obsahujú najmä extrakty z koreňa rastliny v práškovej forme. 

Hlavné zložky extraktu z koreňa Tribulus terrestris zahŕňajú: protodioscín, ktorý sa bežne považuje za hlavný bioaktívny agens a môže tvoriť až 45% suchého extraktu koreňa (okrem makronutrientov a hmotnosti vody), pseudoprotodioscin, dioscín a diosgenín, tribulozín, saponíny typu gitogenín nazývané protodibestin a tribestin, sulfátované spirostanolové a furostanolové saponíny (len bulharské odrody) a všeobecné saponíny spirstanolu a furostanolu. Dôležitý z hľadiska anabolického efektu je najmä protodioscín

Obsah protodioscínu, ktorý je považovaný za zložku pôsobiacu na budovanie aktívnej svalovej hmoty, je najvyšší v tureckej (Ankara), bulharskej (Haskovo hirsut) a macedónskej (Bogdanzi glabr) odrode Tribulusu. Tieto tri druhy majú viac ako dvojnásobok obsahu protodioscínu v porovnaní s akýmkoľvek iným druhom.

Chemické zloženie rastliny a obsah jednotlivých zložiek sa mení v závislosti od regiónu pestovania, pričom vietnamský a indický tribulus nemá tribestín ani prototribestín (gitogeninový typ) a má vyšší obsah tribulozínu, ktorý je približne 50-150 krát vyšší ako vyššie uvedené druhy. Väčšina odborných štúdií však pracuje s tribulusom bulharského, čínskeho a indického pôvodu.

Množstvo doplnkov na súčasnom trhu obsahuje extrakt koreňa tribulusu s nízkym obsahom saponínov, resp. nízkym obsahom protodioscínu – takže očakávaný efekt sa ani pri dlhodobom užívaní nedostaví.

Odporúčané produkty

RED Moringa SPORT

RED Moringa SPORT

120 kapsúl

Moringa Karibská a Tribulus (Kotvičník zemný) kombinácia pre aktívny život. To najlepšie pre zvýšenie efektivity tréningu fyzickej výdrže a záťaže. Podporuje budovanie svalov, lepšiu imunitu a vitalitu.

49,90 €

Účinok saponínov

Steroidné saponíny (známe ako saraponíny) sú kľúčové elementy pri tvorbe steroidov. Na rozdiel od anabolických steroidov, saraponíny sú prírodné prekurzory s rovnakým efektom, ako anabolické steroidy. Podporujú rast svalovej hmoty a zvyšujú hladinu testosterónu, avšak na rozdiel od syntetických anabolík sú bezpečné.

Výskum saponínov je relatívne nový a stále pokračuje. Počiatočné výsledky sú však povzbudivé a naznačujú, že niektoré saraponíny môžu pozitívne ovplyvniť hladiny testosterónu nasledovnými spôsobmi:

  • podporujú uvoľňovanie LH (luteinizačný hormón)
  • zvyšujú citlivosť tolerancie organizmu na androgény
  • zvyšujú hladinu molekúl DHEA (prekurzor testosterónu)

Bolo preukázané, že užívaním saponínov pri intenzívnych tréningoch dochádza k zvyšovaniu efektivity a výdrže, ale aj k rýchlejšiemu budovaniu svalovej hmoty.

Dávkovanie pre lepší efekt

Pri obsahu saponínov v extrakte Tribulusu cca 60% sa zvyčajne používa dávka 200-450 mg denne, ideálne v dvoch dávkach – ráno po zobudení a večer pred spaním.  Obsah saponínov je nasledovný:

  • 55 mg saponínov (90 mg 60% extraktu)
  • 70 mg saponínov (120 mg 60% extraktu)
  • 90 mg saponínov (150 mg 60% extraktu)

Pre športovcov sa odporúča cca 800 mg extraktu denne (s obsahom saponínov od 45%). Ideálne je začať s dvojnásobnou dávkou počas prvých dvoch týždňov užívania (alebo užívať doplnok s obsahom saponínov 90%). Dlhodobé užívanie by však nemalo presiahnuť tri mesiace. Po minimálne 2-týždňovej prestávke je možné v užívaní pokračovať.

Duo efekt Moringy a Tribulusu

Vedecké štúdie dokázali, že listy Moringy vykazujú blahodarné účinky na organizmus vďaka pestrému obsahu prírodných účinných látok (polyfenoly, flavonoidy, vitamíny, aminokyseliny, alkaloidy, taníny). Vďaka vitamínom s antioxidačným efektom podporuje moringa zdravý rast a bunkový vývoj, má anti-aging efekt a zvyšuje imunitné prejavy organizmu, čo je veľmi dôležité práve pre športovcov. Prostredníctvom ďalšej dôležitej skupiny vitamínov B (B1 - tiamín, B2 - riboflavín, B3, B6 - pyridoxín) pôsobí na stabilizáciu duševnej činnosti, stimuluje mozgovú činnosť a inhibuje pôsobenie toxínov v organizme. 

Kombinácia prášku z listov moringy a extraktu z koreňa Tribulusu s obsahom saponínov nad 90% pôsobí na organizmus športovca komplexne a synergicky. Podporuje športový výkon, aktiváciu energetických rezerv, eliminuje možné zranenia a podporuje celkovú regeneráciu po výkone.  Presne tak pôsobí náš nový produkt – RED MORINGA SPORT - SILNEJŠIA AKO BULHARSKÝ TRIBULUS).