Hormón zeatín, prameň mladosti

Hormón zeatín, prameň mladosti

Prečo vyrastie strom moringy o štyri až osem metrov ročne? Prečo tento strom znovu vyrazí, aj keď bol zrezaný až ku koreňom?

„Moringa oleifera je jediná momentálne známa rastlina, ktorá produkuje v dostatočnom množstve pre telo nesmierne dôležitý prírodný neurotransmiter zeatín, ktorý je kľúčový pre správnu distribúciu aminokyselín, vitamínov, olejov, antioxidantov a minerálov tam, kde môžu skutočne prispieť k udržaniu nášho zdravia, resp. kde môžu pomôcť k zmierneniu určitého zdravotného problému.“ 
Erwin Bruhns a Hans-Peter Zgraggen v „Zázračný strom moringa“

Moringa, zázrak vitality  

Prečo vyrastie strom Moringy o štyri až osem metrov ročne? Prečo tento strom znovu vyrazí, aj keď bol zrezaný až ku koreňom? A ešte pritom rozvinie celé svoje bohatstvo konárov, listov, kvetov a plodov? Niektoré moringy môžete – závisí to však od toho, kde rastú, zrezať aj niekoľkokrát mesačne; strom potom ročne prináša osemnásť až dvadsať kilogramov výťažku, čo predstavuje asi tri kilogramy prášku zo sušených listov. Moringa je teda pravdepodobne najlepšie rastúcim a zrejme aj najvitálnejším stromom na svete vôbec. 

Moringa, najlepší zdroj zeatínu  

Zeatín sa nachádza aj v mnohých iných rastlinách, ale analýza Lowella J. Fuglie dokazuje, že list moringy vykazuje medzi všetkými doteraz skúmanými rastlinami so svojimi až 0,2 mg na jeden gram hmotnosti až tisíckrát vyššiu koncentráciu zeatínu ako iné rastliny. Moringa tak predstavuje jedinečnú živinu s viac ako deväťdesiatimi zdraviu prospešnými zložkami, dokonca v tomto smere najbohatšiu rastlinu na svete vôbec. Profesor Thomas Roitsch z biocentra univerzity vo Würzburgu (publikácia č. 056/2004), označuje cytokíny za „prírodný prameň mladosti“.

Zeatín pomáha dopraviť do bunky viac živín  

Zeatín optimalizuje rast buniek a bunkové delenie, premenu živín a prenos energie. Tento rastlinný hormón je schopný urýchliť replikáciu DNA a zrýchliť syntézu RNA ako aj podporiť syntézu proteínov. Zeatín zohráva kľúčovú úlohu pri využití a vstrebávaní životne dôležitých látok, ako sú vitamíny, minerály a aminokyseliny. Tento rastlinný hormón zvyšuje biologickú spracovateľnosť zložiek potravín asi šesťnásobne. Zeatín vnáša pre zdravotnú prevenciu aj liečbu životne dôležité látky presne tam, kde sú potrebné a pomáha im vniknúť do tela bunky. Patria k nim aj zložky tlmiace zápaly. Môžete si pokojne predstaviť tento neurotransmiter ako nákladný výťah, ktorý priváža živiny do buniek a navyše ich umiestňuje presne do miest, kde sú potrebné. Zeatín je vlastne niečo ako catering bohatého bufetu, ktorý príde na kolieskach ku každej bunke tak, aby si mohla vybrať pre svoju optimálnu funkciu a látkovú výmenu potrebné živiny. A toto nedokáže žiadna iná látka, hoci aj prírodného pôvodu. Tam, kde zlyhávajú bežné potravinové doplnky, napríklad rôzne monopreparáty z chemických laboratórií, ktoré naviac ešte zaťažujú telo toxínmi, pôsobí Moringa ako všeliek. Podporuje zdravý rast buniek a pôsobí pozitívne na „rastový faktor človeka“ a vývoj zdravých buniek.  

A tak je Moringa nielen nesmierne bohatým zdrojom životne dôležitých látok, ale dokonca aj podnecuje účinok týchto látok. A toto nedokáže žiadna iná potravina! Moringa podporuje detoxikáciu a vyčistenie organizmu podobne ako sinica Anabaena flos-aqua a riasa Chlorella pyrenoidosa a súčasne podporuje jeho výstavbu podobne ako sinica Spirulina; aj v tomto smere je moringa neprekonateľná. Skutočnosť, že nedostatok životne dôležitých látok a chýbajúca detoxikácia organizmu pôsobí nielen negatívne na telo, ale aj na psychiku, je už dobre známa. Aj preto predstavuje Moringa dokonalý zdravotný elixír – liek pre telo, dušu aj myseľ. Moringa je prirodzeným zdrojom zeatínu, čo tejto rastline dodáva bezkonkurenčný regeneračný a omladzujúci potenciál. Pre telo je s Moringou potom úplne jednoduché vytvoriť si zdravú životnú rovnováhu, homeostázu. 

Zeatín a menopauza  

Nakoľko zeatín ako rastlinný hormón má účinky podobné ľudským hormónom, pomáha prirodzenou cestou aj pri úprave hormonálnej rovnováhy žien a dievčat. Dievčatá v puberte, ženy v tehotenstve, v období dojčenia alebo v období menopauzy by určite mali siahnuť po fytoestrogénoch ako je práve zeatín, pričom sa zároveň môžu tešiť z mnohých ďalších pozitívnych účinkov tejto zázračnej rastliny na svoje zdravie. Dôkazom je, že ženy v Ázii, ktoré prijímajú zeatín z Moringy alebo fytoestrogény z iných rastlín, prakticky vôbec nepoznajú problémy spojené s menopauzou. 

Beta-sitosterín, účinná zbraň na ochranu srdca  

Steríny sa vyskytujú v rastlinách rovnako ako v živočíchoch a v ich organizme majú celý rad funkcií. Cholesterol, ktorý nachádzame u zvierat aj u ľudí, je nevyhnutný na tvorbu hormónov, výstavbu bunkovej membrány a produkciu vitamínu D. Cholesterol je na jednej strane životne dôležitá látka, ale príliš veľa „zlého“ LDL-cholesterolu predstavuje zdravotné riziko, pretože tu existuje zvýšené nebezpečenstvo vzniku kardiovaskulárnych ochorení, predovšetkým srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Beta-sitosterol je však schopný hodnoty LDL-cholesterolu v krvi znižovať. Ako „protihráč“ LDL-cholesterolu beta-sitosterol zabraňuje jeho vstrebávaniu z potravy a okrem toho tiež zvyšuje hladinu lipidov v krvi. Ako je vysvetlené v časti o mastných kyselinách, Moringa obsahuje okrem kyseliny olejovej aj ďalšiu látku, ktorá pôsobí proti vysokým hodnotám cholesterolu. Rastlinné steroly, ako je beta-sitosterol,  pôsobia preventívne voči problémom s prostatou a niektorým druhom rakoviny, ako je rakovina prostaty a hrubého čreva. Okrem toho posilňuje beta-sitosterol imunitný systém, pôsobí protizápalovo. Normalizuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje funkciou slinivky brušnej, ktorá produkuje inzulín a ďalšie dôležité tráviace enzýmy. Ďalej beta-sitosterol pomáha tiež proti vredom a uvoľňuje kŕče. Na základe toho môžeme usudzovať, že moringa je skutočne zázračnou zbraňou proti vysokej hladine cholesterolu a všetkým rizikám z toho vyplývajúcim. 

Iné dôležité zložky stravy zabraňujúce kardiovaskulárnym ochoreniam 

Aminokyselina arginín rozširuje cievy a znižuje tak krvný tlak. Vitamíny B6, kyselina listová a vitamín B12 sú ideálne na zníženie zvýšenej hladiny homocysteínu, ktorá vedie k plakom vo vnútri artérií, teda kôrnateniu tepien, inak povedané ateroskleróze. Flavonoidy v Moringe pomáhajú „riediť krv“ a tým prispievajú aj k prevencii infarktu myokardu. Minerály vápnik, horčík a draslík prispievajú k zvýšeniu srdcovej činnosti a posilňujú pravidelný tep srdca. Selén znižuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Polynenasýtené mastné kyseliny v Moringe udržujú vnútorné steny ciev pružné a znižujú koncentráciu „zlého“ LDL-cholesterolu. Vlákniny v moringe viažu v čreve žlčové kyseliny, takže môžu byť dobre odstraňované. Hladina cholesterolu sa zníži, pretože sa z cholesterolu tvoria nové žlčové kyseliny. Mnohé vedecké štúdie týkajúce sa pôsobenia extraktu z listov moringy potvrdzujú jeho vplyv na pokles triglyceridov a hladiny cholesterolu v krvnom sére, rovnako ako aj zníženie zvýšeného krvného tlaku. Ako vyplýva z pokusov na zvieratách, Moringa tiež zabraňuje oxidácii cholesterolu a chráni tak tepny pred usadzovaním plakov. 

Nákupný košík
Návrat hore