Moringa – zelenou proti diabetu

Moringa – zelenou proti diabetu

V posledných rokoch sledujeme zvyšujúci sa záujem o rastlinné produkty s potencionálnou medicínskou aplikáciou. Extrakty z rôznych častí moringy sú neustále v centre záujmu pre ich jedinečné zloženie mikronutrientov.

Jedinečné izotiokyanáty

Moringa bola v ľudovej medicíne dlhodobo užívaná ako potravina s antidiabetickým účinkom. V jej listoch sa nachádza vysoké množstvo jedinečných izotiokyanátov (MIC), ktoré pôsobia proti obezite a zvyšovaniu váhy, a preukázaná bola aj ich anti-diabetická účinnosť. Významný efekt majú aj pri zvyšovaní inzulínovej citlivosti a pri eliminácii novotvorby glukózy v pečeni. 

Vplyv na hladinu cukru v krvi

U moringy sa predpokladá liečivý potenciál pri diabete I. aj II. typu. Pri DMI sa zastavuje produkcia inzulínu – hormónu, ktorý udržiava hladinu krvného cukru (glukózy) v norme.

Pri DMII dochádza k inzulínovej rezistencii, alebo k problémom pri signalizácii zvýšenej hladiny cukru. 

Niekoľko štúdií poukázalo na významný efekt čaju z moringy na stav hladiny cukru (glukózy) v krvi. Potvrdilo sa, že pri užití čaju z moringy hyperglykemickými pacientami, došlo do dvoch hodín k významnému zníženiu hladiny cukru v krvi. Efekt na znižovanie hladiny cukru má významný potenciál pri manažmente diabetického pacienta, zároveň ide o jednoduchú a relatívne lacnú “terapiu”.

Preventívny efekt antioxidantov

Sprievodným znakom užívania moringy je aj navyšovanie účinných antioxidantov v organizme, ktoré ochraňujú bunky v pankrease produkujúce inzulín a eliminujú množstvo voľných radikálov typických pre hyperglykemických pacientov. Za tento efekt zodpovedajú najmä flavonoidy ako je kvercetín. Antioxidačný efekt pôsobí preventívne aj voči rozvoju komplikácií diabetu, ako je retinopatia, alebo ateroskleróza. Užívaním čaju z listov moringy alebo samotného extraktu dokážeme prírodným spôsobom ovplyvniť progres sprievodných ťažkostí cukrovky.

Zázračné listy moringy 

Listy moringy obsahujú vlákninu, bielkoviny a esenciálne aminokyseliny, minerály ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, železo a síru, vitamíny typu A, typu B a C. Z fytochemikálií taníny, steroly, saponíny, terpenoidy, alkaloidy a flavonoidy typu kvercetín izokvercetín a kemfericitín. Pri takomto mixe živín sa priam ponúka medicínske využitie, ktoré sa potvrdzuje stale sa zvyšujúcim počtom štúdií. Anti-diabetické, anti-oxidačné a anti-aterosklerotické účinky moringy sú dlhodobo sledované.

Zdroje:

  • Ples, M. and Ho, H.: Comparative Effects of Moringa Oleifera Lam. Tea on Normal and Hyperglycemic Patients, eHEALTH INTERNATIONAL, available from: http://www.ehealthinternational.org/
  • Gopalakrishnan, L. et al.: Moringa oleifera: A review on nutritive importance and its medicinal application. In: Food Science and Human Wellness 5, 2016, p: 4-56
  • Waterman, C. et al.: Isothiocyanate-rich Moringa oleifera extract reduces weight gain, insulin resistance and hepatic gluconeogenesis in mice. In: Mol Nutr Food Res. 59(6), 2015, p:1013–1024
  • Sreeraj Gopi et al. A Short Review on the Medicinal Properties of Moringa Oleifera Leaf Extract Powder. In: Asian Journal of Pharmaceutical Technology & Innovation, 03 (10), 2015, 1 – 5, ISSN: 2347-8810
Nákupný košík
Návrat hore