Red Moringa Sport - silnejšia ako bulharský tribulus

Red Moringa Sport – silnejšia ako bulharský tribulus

Tribulus terrestris je nenápadná rastlinka známa z  Ayurvédy, ktorá sa väčšinou odporúča v súvislosti so zdravím muža vrátane jeho sily a vitality. Jej účinok zahŕňa aj kardiovaskulárne a urogenitálne zdravie. Výživové doplnky s obsahom Tribulusu sú zamerané na zlepšenie libida, zvýšenie hladiny testosterónu a s tým súvisiace zvýšenie budovania svalovej hmoty a celkovej efektivity fyzického tréningu.

Tribulus terrestris (čeľaď Zygophyllaceae) je plazivá rastlina rozšírená v Číne, vo východnej ale aj západnej Ázii a južnej Európe. Plody tejto rastliny sa používajú v tradičnej čínskej medicíne na liečbu problémov so zrakom, edému, vysokého krvného tlaku a kardiovaskulárnych ochorení.  V Ayurvéde bola bylina využívaná na zvýšenie mužskej potencie, ale aj liečbe urogenitálnych porúch a srdcovocievnych problémov. 

Dôkazy nepustia

Tribulus je pomerne spoľahlivým a silným posilňovačom libida a viaceré štúdie potvrdili zvýšenie sexuálnej výkonnosti a erektilnej funkcie pri jeho užívaní. Taktiež je známe, že tribulus zvyšuje hustotu androgénneho receptora v mozgu, čím podporuje sexuálne funkcie muža. Pri výskume na zvieratách sa potvrdil ochranný efekt plodov tribulusu (najmä na pečeň a obličky) pred oxidačnými poškodeniami a protistresový účinok – čo poukazuje na výrazný adaptogénny účinok.

Špecifická zložka tribulusu, tzv. tribulozín, má kardioprotektívny efekt a jej výskum poukazuje na sľubné výsledky aj v súvislosti s intenzívnym fyzickým tréningom. Tribulus terrestris je v súčasnosti považovaný aj za prírodné anabolikum

Prečo Tribulus funguje

Výživové doplnky zamerané na zvýšenie fyzickej sily a mužnosti obsahujú najmä extrakty z koreňa rastliny v práškovej forme. 

Hlavné zložky extraktu z koreňa Tribulus terrestris zahŕňajú: protodioscín, ktorý sa bežne považuje za hlavný bioaktívny agens a môže tvoriť až 45% suchého extraktu koreňa (okrem makronutrientov a hmotnosti vody), pseudoprotodioscin, dioscín a diosgenín, tribulozín, saponíny typu gitogenín nazývané protodibestin a tribestin, sulfátované spirostanolové a furostanolové saponíny (len bulharské odrody) a všeobecné saponíny spirstanolu a furostanolu. Dôležitý z hľadiska anabolického efektu je najmä protodioscín

Obsah protodioscínu, ktorý je považovaný za zložku pôsobiacu na budovanie aktívnej svalovej hmoty, je najvyšší v tureckej (Ankara), bulharskej (Haskovo hirsut) a macedónskej (Bogdanzi glabr) odrode Tribulusu. Tieto tri druhy majú viac ako dvojnásobok obsahu protodioscínu v porovnaní s akýmkoľvek iným druhom.

Chemické zloženie rastliny a obsah jednotlivých zložiek sa mení v závislosti od regiónu pestovania, pričom vietnamský a indický tribulus nemá tribestín ani prototribestín (gitogeninový typ) a má vyšší obsah tribulozínu, ktorý je približne 50-150 krát vyšší ako vyššie uvedené druhy. Väčšina odborných štúdií však pracuje s tribulusom bulharského, čínskeho a indického pôvodu.

Množstvo doplnkov na súčasnom trhu obsahuje extrakt koreňa tribulusu s nízkym obsahom saponínov, resp. nízkym obsahom protodioscínu – takže očakávaný efekt sa ani pri dlhodobom užívaní nedostaví.

Účinok saponínov

Steroidné saponíny (známe ako saraponíny) sú kľúčové elementy pri tvorbe steroidov. Na rozdiel od anabolických steroidov, saraponíny sú prírodné prekurzory s rovnakým efektom, ako anabolické steroidy. Podporujú rast svalovej hmoty a zvyšujú hladinu testosterónu, avšak na rozdiel od syntetických anabolík sú bezpečné.

Výskum saponínov je relatívne nový a stále pokračuje. Počiatočné výsledky sú však povzbudivé a naznačujú, že niektoré saraponíny môžu pozitívne ovplyvniť hladiny testosterónu nasledovnými spôsobmi:

  • podporujú uvoľňovanie LH (luteinizačný hormón)
  • zvyšujú citlivosť tolerancie organizmu na androgény
  • zvyšujú hladinu molekúl DHEA (prekurzor testosterónu)

Bolo preukázané, že užívaním saponínov pri intenzívnych tréningoch dochádza k zvyšovaniu efektivity a výdrže, ale aj k rýchlejšiemu budovaniu svalovej hmoty.

Dávkovanie pre lepší efekt

Pri obsahu saponínov v extrakte Tribulusu cca 60% sa zvyčajne používa dávka 200-450 mg denne, ideálne v dvoch dávkach – ráno po zobudení a večer pred spaním.  Obsah saponínov je nasledovný:

  • 55 mg saponínov (90 mg 60% extraktu)
  • 70 mg saponínov (120 mg 60% extraktu)
  • 90 mg saponínov (150 mg 60% extraktu)

Pre športovcov sa odporúča cca 800 mg extraktu denne (s obsahom saponínov od 45%). Ideálne je začať s dvojnásobnou dávkou počas prvých dvoch týždňov užívania (alebo užívať doplnok s obsahom saponínov 90%). Dlhodobé užívanie by však nemalo presiahnuť tri mesiace. Po minimálne 2-týždňovej prestávke je možné v užívaní pokračovať.

Duo efekt Moringy a Tribulusu

Vedecké štúdie dokázali, že listy Moringy vykazujú blahodarné účinky na organizmus vďaka pestrému obsahu prírodných účinných látok (polyfenoly, flavonoidy, vitamíny, aminokyseliny, alkaloidy, taníny). Vďaka vitamínom s antioxidačným efektom podporuje moringa zdravý rast a bunkový vývoj, má anti-aging efekt a zvyšuje imunitné prejavy organizmu, čo je veľmi dôležité práve pre športovcov. Prostredníctvom ďalšej dôležitej skupiny vitamínov B (B1 – tiamín, B2 – riboflavín, B3, B6 – pyridoxín) pôsobí na stabilizáciu duševnej činnosti, stimuluje mozgovú činnosť a inhibuje pôsobenie toxínov v organizme. 

Kombinácia prášku z listov moringy a extraktu z koreňa Tribulusu s obsahom saponínov nad 90% pôsobí na organizmus športovca komplexne a synergicky. Podporuje športový výkon, aktiváciu energetických rezerv, eliminuje možné zranenia a podporuje celkovú regeneráciu po výkone.  Presne tak pôsobí náš nový produkt – RED MORINGA SPORT – SILNEJŠIA AKO BULHARSKÝ TRIBULUS).

Nákupný košík
Návrat hore