Moringa oleifera obsahuje všetky látky prispievajúce k prevencii syndrómu vyhorenia vo vysokých koncentráciách a vo vyváženom zložení.

Aké sú skutočné príčiny syndrómu vyhorenia? 

Možno sa niektorí čitatelia pýtajú, čo má strava spoločné so syndrómom vyhorenia? Syndróm vyhorenia sa v dnešnej uponáhľanej dobe skloňuje čoraz častejšie. O čom sa však zatiaľ príliš nehovorilo, boli fyzické príčiny a dôsledky syndrómu. Naše zdravie sa začína v bunke. Ak bunke chýbajú určité živiny, mozog nemôže fungovať optimálne a ľahko sa preťaží. Celý náš systém stravovania a životného štýlu nie je správny.  Je teda načase s celou problematikou syndrómu vyhorenia vyjsť zo slepej uličky výhradného skúmania psychiky.  

Najčastejšími príznakmi syndrómu vyhorenia sú vyčerpanie, poruchy spánku, podráždenosť, depresívne nálady, bolesť hlavy, nepokoj, letargia, strata odolnosti voči infekciám a strata záujmu o činnosť, ktorú človek vykonáva. Často sa ešte pridružia záchvaty paniky, problémy so srdcom a zažívacie ťažkosti.    

Keď chýba bunkám energia

Telo dospelého človeka pozostáva asi zo 100 biliónov buniek. Ak by sme všetky tieto bunky uložili do radu, mohli by stokrát obtočiť celú zemeguľu. Pre fyzické a duševné zdravie a výkonnosť človeka je predpokladom zdravý metabolizmus buniek prebiehajúci vo všetkých týchto mnohých bunkách. Aby mohli bunky riadne fungovať, potrebujú energiu vo forme ATP, adenosintrifosfátu. Táto energia musí byť denne prijímaná z potravy, pretože sa nedá skladovať. ATP je v našom tele vyrábaná v mitochondriách, „malých elektrárňach“ buniek. Bez mitochondrií by neexistoval žiadny život, a bez funkčných a účinných mitochondrií žiadna životná energia. Pri chronickom nedostatku energie v bunke máme pocit únavy a vyčerpanosti. 

Moringa - účinná zbraň proti vyhoreniu

Ak mitochondrie nedodávajú dostatok energie, hovoríme o mitochondriálnej disfunkcii. V priebehu spotreby ATP vznikajú voľné radikály, ktorých škodlivý vplyv môže viesť dokonca až k zrúteniu energetického metabolizmu. Voľné radikály vznikajú práve vplyvom chronickej prepracovanosti a pretrvávajúceho stresu. Keď už si odmyslíme tak často spomínané vplyvy znečisteného životného prostredia, rôzne zápaly, vplyv fajčenia, alkoholu atď. Telo chráni pred týmito útokmi vitamín C, selén, vitamín E, beta - karotén, zinok, koenzým Q, aminokyseliny na báze mangánu a síry, polyfenoly, glutatión, proteín zložený z aminokyselín. Všetky tieto základné stopové prvky nachádzame v moringe.  

Pre dobrú regeneráciu je okrem príjmu týchto antioxidatívnych látok dôležitý aj primeraný čas relaxácie, dostatočný pohyb, slnečné žiarenie a pokojný spánok. Neustále zaťaženie bez adekvátnej ochrany vedie k energetickému deficitu, pretože výkon mitochondrií klesá a v extrémnych prípadoch môže byť ich štruktúra zničená. Takže syndróm vyhorenia možno označiť za priamy následok vyčerpania „bunkových elektrární“.  

{"products":[286,216]}

Prevencia je lepšia ako liečba

Moringa oleifera obsahuje všetky látky prispievajúce k prevencii syndrómu vyhorenia vo vysokých koncentráciách a vo vyváženom zložení. Pokiaľ ide o dodávanie životne dôležitých látok na prevenciu syndrómu vyhorenia, môžeme si byť pri moringe istí, že sme na správnej ceste. Prečo? Pretože v našej moringe nájdete všetky uvedené látky:

Kyselina lipoová, vitaminoid, chráni bunkovú membránu a mitochondrie pred poškodením. Posilňuje imunitný systém a tlmí zápalové procesy.

L-karnitín je odvodený od aminokyselín l-lyzín a L-metionín a transportuje mastné kyseliny s dlhým reťazcom do vnútra mitochondrií. Kofaktormi sú vitamíny C, B3 a B6 a tiež železo. Nedostatok L-karnitínu vedie k únave a vyčerpaniu.

Koenzým Q10 prepravuje v mitochondriálnej membráne elektróny na to miesto, kde sú potrebné. Q10 sa niekedy označuje aj ako zapaľovacia sviečka pre „motor“ mitochondrie. Telo si dokáže vyprodukovať Q10 samo, ale potrebuje vitamín B12 a kyselinu listovú. L-fenylalanín telo potrebuje na výrobu L-tyrozínu, prekurzor neurotransmiteru dopamínu, noradrenalínu a adrenalínu, rovnako ako hormónu štítnej žľazy. Okrem toho je aj prekurzorom pre tvorbu melatonínu, ktorý je účinným protivníkom voľných radikálov.

L-tryptofán je základom pre dobrú náladu. Táto esenciálna aminokyselina zohráva v prevencii syndrómu vyhorenia veľkú rolu, pretože je od nej závislá produkcia „hormónu šťastia“ serotonínu, ale aj melatonínu. V metabolizme tryptofánu zohráva vitamín B6 veľkú rolu. Nedostatok vitamínu B6 vedie k nedostatku tryptofánu. 

Horčík (magnézium) je stopový prvok uvoľnenosti a pokoja. Hrá dôležitú úlohu v energetickom metabolizme mitochondrií, pretože všetky energeticky závislé metabolické procesy si vyžadujú horčík. Podieľa sa aj na aktivácii B vitamínov. Nedostatok horčíka býva často nasledovaný aj nedostatkom tohto vitamínu. Horčík znižuje uvoľňovanie stresových hormónov, ako je kortizón a tlmí tak reakciu organizmu na stres. Príznakom nedostatku horčíka bývajú problémy s koncentráciou a pamäťou, znížená odolnosť voči stresu, popudlivosť, nervozita, nepokoj, bolesti hlavy a nespavosť.

Zinok je stopový prvok nevyhnutný pre delenie buniek, imunitný systém, syntézu bielkovín a rast. Nedostatok zinku vedie k chronickej únave, strate motivácie, nízkej odolnosti voči stresu, neschopnosti sústrediť sa, depresii a zvýšenej náchylnosti na infekcie.   

Mangán aktivuje rad enzýmov, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Tým chránia mitochondriálnu membránu pred zničením voľnými radikálmi. Mangán je okrem toho nevyhnutný pre produkciu dopamínu a melanínu.

Selén je považovaný za stopový prvok zlepšujúci náladu. Typickým príznakom nedostatku selénu býva apatia, únava, nevoľnosť a neschopnosť koncentrácie.

Kyselina listová (vitamín B9) je nevyhnutná nielen pre tehotné ženy. Vo vode rozpustné vitamíny skupiny B a kyselina listová sú nevyhnutné pre syntézu DNA a tým aj pre všetky procesy bunkového delenia.

Vitamín B1 je univerzálny hráč; podieľa sa na poskytovaní „paliva“ pre mitochondrie. Je tiež dôležitý pre stimuláciu prenosu nervových vzruchov medzi bunkami a metabolizmus neurotransimiterov. Nedostatok vitamínu B1 sa sám o sebe prejavuje únavou, problémami s pamäťou a koncentráciou, depresiou, úzkosťami, zábudlivosťou a zmätenosťou.

Vitamín B2  je zapojený v mitochondriálnom respiračnom reťazci a mitochondrie chráni pred antioxidačným stresom. Príznakom nedostatku tiamínu je strata energie a depresie.

Vitamín B3 tiež chráni mitochondrie pred voľnými radikálmi a podieľa sa na opravách DNA. Pri nedostatku vitamínu B3 sa v našich bunkách šíria jedy a nepriaznivo je ovplyvnená výroba energie. Následkom môže byť pokles výkonnosti, vyčerpanosť, psychózy, halucinácie a zmätenosť.

Vitamín B6 je tiež známy ako „nervový vitamín“. Vitamín B6 je nevyhnutný pre syntézu neurotransmiterov a metabolizmus aminokyselín. Jeho nedostatok sa môže prejaviť slabosťou, neurologickými deficitmi, poruchami spánku a podráždenosťou.

Vitamín B12 je významný nielen pre tvorbu krvi, ale aj bunkové delenie a ochranu nervových buniek. Vitamín B12 detoxikuje bunky tela od dusíkatých plynov. Príznakom jeho nedostatku býva únava, psychózy, neschopnosť sústredenia, problémy s pamäťou, nízka tolerancia voči stresu a podráždenosť.

Vitamín C nielenže posilňuje imunitný systém, ale chráni aj proti stresu. Pri strese sa potreba vitamínu C zvyšuje. Príznakmi nedostatku tohto vitamínu môže byť apatia, únava, slabosť, depresie a zmeny nálady.

Vitamín E je „strážcom“ bunkovej membrány. Chráni všetky bunky pred opotrebovaním a predčasným starnutím vplyvom voľných radikálov. Pod vplyvom nedostatku vitamínu E môžu vzniknúť neurologické alebo zmyslové poruchy. 

Quercetín (kvercetín) podporuje tvorbu nových mitochondrií. Preto sa táto látka používa tiež v terapii syndrómu vyhorenia.

OPC patria medzi flavonoidy, ďalšiu skupinu sekundárnych rastlinných látok. OPC má dokonca vyššiu antioxidačnú aktivitu než vitamín C a vitamín E.

Sulfidy sú látky obsahujúce síru a pôsobia pri odstraňovaní jedov. Sú významnou stavebnou súčasťou aminokyselín, detoxikujú organizmus a chránia bunky pred voľnými radikálmi. Nedostatok síry spôsobuje zhoršenie funkcie mitochondrií.