„Hoci doteraz počulo o moringe len málo ľudí, mohla by už čoskoro patriť medzi najcennejšie rastliny sveta.“ - Dr. Noel Vietmeyer, US National Academy of Sciences, Washington, USA

Moringa, strom budúcnosti

Čo myslíš, prečo si o Moringe doteraz počul tak málo alebo vôbec nie, hoci je táto rastlina taká neuveriteľná? Prečo je takmer neznáma? 

Profesor Louis M. De Bruin z neziskovej organizácie „Moringa Tree of Life“ k tomu povedal: „Predaj vitamínov a minerálov na zlepšenie zdravia predstavuje veľký biznis. Ak máš firmu, ktorá vyrába stovky rozličných výživových preparátov, prečo by si mal predávať jeden produkt, ktorý je schopný nahradiť všetky ostatné?“ V prirodzenej forme, taká aká je, sa Moringa nedá patentovať žiadnym farmaceutickým koncernom, žiadnou potravinárskou firmou. Na vyvinutie a testovanie medikamentu je potrebná vstupná investícia vo výške minimálne 10 miliónov eur. Ďalšia investícia v takej istej výške je potrebná na to, aby sa produkt stal známym prostredníctvom reklamy. Je jasné, že Moringa takúto loby nemá. 

Moringa, rozprávka sa stáva skutočnosťou 

Dr. Klaus Becker z Univerzity Hohenheim nazýva Moringu aj „strom Popoluška“. Prirovnáva ju k rozprávke, ktorá čaká na to, aby sa stala skutočnosťou. Vedci považujú Moringu za „najdôležitejšiu rastlinu v dejinách ľudstva,“ lebo jej listy obsahujú vo vysokých koncentráciách všetky živiny, ktorých nedostatkom trpia ľudia s nesprávnou alebo nedostatočnou výživu. Spektrum bioaktívnych látok len v samotných listoch je zarážajúce a jedinečné. Moringa nie je iba požehnaním pre rozvojové krajiny. Napriek blahobytu trápi aj mnohých ľudí vo vyspelých krajinách nedostatočná výživa a choroby. Hladujeme nad plnými taniermi pri nadbytku prázdnych kalórií. Moringa nie je iba živinovou bombou, ale jej sekundárne rastlinné látky pomáhajú aj pri ich vstrebávaní, nakoľko mnohonásobne zvyšujú zhodnocovanie a účinok vitálnych látok. Niet divu, že Claus Barta vo svojej knihe Moringa  o tejto rastline napísal: „Ak by existovala multidimenzionálna Nobelova cena pre rastlinu, s určitosťou by ju získala Moringa Oleifera.“ 

Kapustovité, maximálne zdravé  
Profesor Walter Veith vo svojom základnom diele „Nový pohľad na výživu – vplyv výživy na naše zdravie“ postavil pomník rastlinám z čeľade kapustovitých, ku ktorým patrí aj Moringa. Rastliny z čeľade kapustovitých sú bohaté na esenciálne živiny, ktoré človek musí prijímať z potravy, a sú známe svojím účinkom na znižovanie rizika vzniku rakoviny. Z tohto dôvodu by mali zaujímať významné postavenie vo výžive. Rastliny ako brokolica, chren či horčica sa vyznačujú vysokým obsahom síry. Oxid siričitý zabraňuje oxidácii a predlžuje tak trvanlivosť vitamínov pri skladovaní a varení.  
Kapustovité sú na popredných miestach pokiaľ ide o obsah rastlinných látok znižujúcich riziko vzniku rakoviny. Sulfidy, flavonoidy, glukaráty, karotenoidy, kumaríny, monoterpény, triterpény, fenolové kyseliny, indoly a izothiocyanáty: to je viac protirakovinových látok ako môže ponúknuť ktorákoľvek iná rastlinná čeľaď. Niektoré z týchto látok sa vyskytujú aj v iných rastlinách, nie však v takých množstvách ako v Moringe. Zistilo sa, že konzumáciou kapustovitých a zeleniny všeobecne sa v ľudskom tele aktivujú špeciálne enzýmy, ktoré organizmus očisťujú od škodlivých splodín metabolizmu a majú obrovský čistiaci účinok. Rovnako aj salvestroly a catechiny v Moringe jednoznačne znižujú riziko vzniku rakoviny.