Moringa – elixír vitality

Moringa – elixír vitality

Vieme už, že moringa má množstvo účinných látok, vitamínov a antioxidantov. Často však nedokážeme superpotravinám a rastlinám bohatým na rôzne prospešné látky, priradiť ich využitie v bežnom živote. Pomôžu nám napríklad s únavou či vyčerpaním?

Ako jeme, tak sa cítime

Množstvo ľudí si stále neuvedomuje úzke prepojenie medzi nesprávnou výživou, únavou a prepuknutím rôznych ochorení. Náš organizmus je schopný veľmi dlho odolávať nedostatku nutrientov v strave a čerpá ich zo svojich vnútorných zásob. Telo, jednotlivé orgány a imunitný systém potrebujú k vyváženej činnosti množstvo vitamínov, minerálov a fytochemikálií. Únava je tak prvým signálom, že by sme sa mali zastaviť a premýšľať, či je naša životospráva, výživa, pitný režim a pohyb v rovnováhe.

Pomôžu doplnky výživy?

Pri rannej šálke kávy rozmýšlame, ako by sme vlastne tieto nutrienty mohli do nášho tela čo najúčinnejšie dopraviť a bojovať aj proti prejavom chronickej únavy. Pomôžu nám doplnky stravy? Určite áno! 

Vedecké štúdie poukazujú na možnosť efektívneho dopĺňania komplexných nutrientov z rastlinnej ríše. Práve Moringa obsahuje  množstvo fytochemikáliíí v netoxickej a ľahko dostupnej forme. Najviac publikácií je zameraných na využitie vitamínov a vitamínových prekurzorov, vitamín C, beta-karotény a fenoly, ktoré pôsobia ako účinné antioxidanty v prevencii škodlivých oxidačných procesov, svalovej degenerácie, kardiovaskulárnych ochorení a dokonca rakoviny.

Moringa má preukázateľné vlastnosti, ktoré vám dajú zabudnúť na všetky nápoje obsahujúce kofeín alebo teín odstraňujúce únavu len krátkodobo. Prečo si skôr nepomôcť niečím menej agresívnym na náš organizmus? Moringa karibská funguje ako životabudič. 

Máme priame dôkazy?

Vo výskumných prácach bolo potvrdené, že extrakt moringy zvyšuje koncentráciu hemoglobínu, množstvo glukózy a rezervy glykogénu vo svaloch a v pečeni. Zároveň znižuje koncentráciu laktátu, triglyceridov a močoviny. Čo to znamená? Týmto bol potvrdený účinný efekt extraktu proti únavovému syndrómu moringa aktivuje energetické zásoby organizmu a antioxidačnú kapacitu tkanív.

Množstvo látok, množstvo dôvodov na vitalitu

Má vysoký obsah vitamínu A a železa, ktoré účinne bojujú proti neustálej únave a celkovej vyčerpanosti organizmu. Vitamín A a železo prispievajú k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu zodpovedných za správny obeh kyslíka v ľudskom tele. Pokiaľ máte nedostatok, vaše telo sa musí viac namáhať, aby dostalo potrebnú energiu, čoho následkom je pocit malátnosti a únavy.

Draslík – pilier energie

Na vitalitu je potrebný aj draslík. To môžte vidieť napríklad i pri športovcoch. Tenisti si veľmi často doprajú banán počas prestávky. Moringa však draslíka obsahuje oveľa viac ako toto obľúbené ovocie. Dve kapsule prášku z listov moringy má toľko draslíka ako 7 banánov. Dostatok draslíka zabraňuje hypokalémii, chronickej a svalovej únave, úzkosti, zabúdaniu a nesústredenosti a celkovo symptómom preťaženia.

Samozrejme, draslík získavame primárne stravou, ktorú jeme, preto netreba zabúdať, že moringa je doplnok výživy a najviac je tak nášmu telu prospešná v kombinácii s dostatkom kvalitných potravín.

Podľa autorov vedeckej štúdie publikovanej v roku 2016 v odbornom žurnále Oxidative Medicine and Cellular Longevity extrakt z moringy zvyšuje fyzický výkon, hemoglobín, pečeňové a svalové rezervy glykogénu. Množstvo ľudí, ktorí sa venujú športu a nezabúdajú na pravidelný pohyb a správnu životosprávu, si na doplnenie energie moringu pridávajú do smooties, pijú čaj z jej listov alebo si ju zamiešajú do jogurtov. 

Odborníci a športovci odporúčajú

Tento trend už badať aj vo svete profesionálneho športu. Najmä u tých športovcov, ktorí pochádzajú z krajín, kde sa moringa pestuje. Napríklad filipínsky profiboxer Manny Pacquiao si moringu pridáva prakticky do každého jedla a nemôže si ju vynachváliť. 

Zabudnite teda na štyri kávy denne a doprajte si moringu ako overený životabudič. Telu dodáte vitamíny a ono sa vám za to odvďačí vitalitou a absenciou únavy.

Zdroje:

  1. Lamou, B. et al.: Antioxidant and Antifatigue Properties of the Aqueous Extract of Moringa oleifera in Rats Subjected to Forced Swimming Endurance Test. In: Oxidative Medicine and Cellular Longevity, Volume 2016 (2016), Article ID 3517824, Dostupné z: http://dx.doi.org/10.1155/2016/3517824
  2. NY Yonkers; Consumer report on Health. Consumer union of U.S. 1988, Inc. pp:. 10703 – 10705
  3. SM Islam; M Yoshimoto; A Yaharas; S Okano; K Ishiguro; O Yamakawa.. Agric Food Chem., 2002, Vol. 50 American chemical society, p. 3718 – 3722
  4. Posmontier, B: The Medicinal Qualities of Moringa Oleifera. In: Holistic Nursing Practice: March/April 2011, Volume 25(2), p. 80–87, Dostupné z: doi: 10.1097/HNP.0b013e31820dbb27
Nákupný košík
Návrat hore