Tropický strom, ktorý u nás stále nemá zaslúženú priazeň, nie je žiadnym zázračným homeopatikom a odpoveďou na najzákernejšie choroby sveta. Je to proste rastlina, ktorej účinky vás presvedčia o nesmiernej sile prírody.
Do dnešných dní bolo realizovaných okolo 1300 vedeckých štúdií potvrdzujúcich rôznorodé účinky častí moringy. V roku 2008 Národný ústav zdravia (National Institute od Health) vyhlásil Moringu za „rastlinu roka“ na základe faktu, že má potenciál pomôcť zvrátiť množstvo environmentálnych problémov a zároveň dokáže pokryť nutričné potreby človeka.
Na Slovensku je táto, pôvodom indická rastlina, pomerne neznáma. A to je naozaj škoda. „Hoci nie veľa ľudí doteraz počulo o moringe, čoskoro sa stane, že bude patriť k najhodnotnejším rastlinám sveta.” Takto hodnotil moringu Doktor Noel Vietmeyer z US National Academy of Sciences vo Washingtone.
O moringe sa hovorí, že obsahuje celkovo 539 známych zložiek v súlade s africkou a indickou ľudovou medicínou (ajurvédou), a predpokladá sa prevencia až 300 ochorení a problémov.
Všetky živiny v jednom balení (alebo All-in-one)
Najúžasnejšie na Moringe je práve množstvo a kombinácia nutričných a medicínskych fytochemikálií a zložiek identifikovaných v rôznych častiach rastiny. Asi najviac vyzdvihovaný je obsah vitamínu A vo forme karoténu (v 100g moringy 10-násobok obsahu mrkvi), vitamínu C (12-násobok obsahu pomarančov), vápnika (17-násobok obsahu v mlieku), draslíka (15-násobok obsahu v banánoch), železa (25-násobok obsahu v špenáte) a proteínov (9-násobne viac obsahu ako v jogurte). Významným atribútom je biologická dostupnosť a vstrebateľnosť čisto prírodných mikronutrientov v ľudskom organizme. Pri komplexnom pohľade nájdeme v moringe vitamíny B1, B2, B3, ale aj vitamíny rozpustné v tukoch – A, D, E a K a množstvo minerálov – okrem spomínaných aj meď, fosfor, zinok a ďalšie.
Moringa je taktiež zdrojom 46-tich prírodných antioxidantov. Jej listy obsahujú prevažne flavonoidy a karotenoidy. Čaj z listov moringy sa považuje za účinnejší zdroj antioxidantov ako iné bylinné čaje a dokonca zelený čaj.
Liekom nielen v ľudovej medicíne
Spomínané vitamínové a minerálové zloženie listov moringy pomáha pri problémoch s cievami, astme či Crohnovej chorobe. Množstvo štúdií už potvrdilo zdravotné benefity užívania moringy.
Antioxidačný efekt pôsobí proti rakovine prostaty, ale aj problémom s pokožkou, sleduje sa protinádorový účinok extraktu listov. Modulačný efekt bol zistený pri anémii, vysokom krvnom tlaku, diabete, vysokom cholesterole, problémoch so štítnou žľazou a obličkových ťažkostiach.
Silný protizápalový účinok je nápomocný pri reumatoidných ochoreniach, potláčaní bolesti a opuchoch. Napomáha aj pri rôznych tráviacich problémoch. V mnohých prípadoch sa ukázal anti-bakteriálny, anti-mikrobiálny a anti-virálny efekt a vplyv na povzbudenie imunitných procesov. Má detoxikačný účinok a dokonca neuroprotektívny charakter. Môže zlepšiť stav pri migrénach a bolestiach hlavy.
Listy pôsobia protizápalovo aj ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu. Osvedčila sa i diabetikom, keďže dokáže znižovať hladinu cukru v krvi.Taktiež pomáha v boji proti únave a stresu.
Moringa nezabúda ani na ženy. Vzácny prvok zeatín spomaľuje starnutie buniek, čo z neho robí úžasný anti-aging faktor pôsobiaci proti vráskam, vyznačujúcim sa pozitívnym účinkom na pokožku. Pôsobenie zeatínu podrobne študovali mnohé výskumné centrá. Môžeme spomenúť napríklad Dánske centrum pre molekulárnu gerontológiu.
Obdiv priamo z laboratórií
Nie je tajomstvom, že moringa fascinuje rôzne popredné výskumné pracoviská. Napríklad aj jej schopnosť vyživovať naše bunky, je pre mikrobiológov dôvodom na bádanie.
„Látky prítomné v moringe prispievajú k tomu, že ľudské bunky a prakticky každý orgán, získajú na elasticite. Cytoplazmatická membrána je elastickejšia. Bunka umožňuje bezproblémový prísun nutrientov a metabolitov a zbavuje sa škodlivých odpadových látok. Bunka dýcha, vďaka moringe je dobre vyživovaná, a preto dlhšie žije. Moringa teda prispieva k regenerácii organizmu a vlastne predlžuje ľudský život,“ povedala uznávaná mikrobiologička Tatjana Gryaznevová.
S moringou sa však spája veľmi často i množstvo mýtov. Desiatky portálov napríklad tvrdia, že moringa priamo lieči štyri či dokonca šesť druhov rakoviny. To je samozrejme nezmysel. Chemoterapia a biologické procedúry sa v liečbe rakoviny zatiaľ nedajú ničím nahradiť, no moringa je často spomínaná v súvislosti s tým, ako dokáže zmierňovať vedľajšie účinky chemoterapie. Prestížne univerzity (napríklad Univerzita Johna Hopkinsa), dôkladne študujú jej vlastnosti so zámerom vývinu vakcíny, ktorá by mohla s bojom proti zákernej chorobe pomôcť viac ako doteraz.
Pozor na kvalitu preparátov
Informácie o moringe sa tak často príliš nafukujú a pofidérne relácie ako televízna šou Dr. Oza dokážu túto výnimočnú rastlinu preniesť do sféry homeopatík a šamanských liečiv. Zaslúži si však oveľa viac pozornosti a rešpektu. Jej liečivé účinky nie sú odpoveďou na všetky choroby sveta, no počet antioxidantov a účinných látok je v moringe neúrekom.
Pre dosiahnutie reálneho efektu je potrebné dávať pozor na kvalitu a čistotu preparátov. Pri čítaní etikiet produktov si overte kvalitu dodávateľov organického materiálu, spôsob sušenia, skladovania a prepravy. Výživný list moringy vyžaduje špeciálny prístup a šetrné zaobchádzanie, aby si zachoval všetky výživové prvky, pôvodnú farbu a vôňu zázračného stromu moringa.
Zdroje:
- Fuglie LJ (1999) The Miracle Tree: Moringa oleifera: Natural Nutrition for the Tropics. Church World Service, Dakar. 68 pp.; revised in 2001 and published as The Miracle Tree: The Multiple Attributes of Moringa, p. 172.
- Price, D. M. (1985). The Moringa Tree. THE MORINGA TREE By Dr. Martin L. Price, Published 1985; Revised 2000, 2002, 2007 by ECHO Staff.
- Gopalakrishnan, L. et al.: Moringa oleifera: A review on nutritive importance and its medicinal application. In: Food Science and Human Wellness 5, 2016, p. 4-56
- Efrossini Kessopoulou et al.: A double-blind randomized placebo cross-over controlled trial using the antioxidant vitamin E to treat reactive oxygen species associated male infertility. In: Fertility and Sterility, 1995, Volume 64 (4), p. 825-831
- Busani Moyo et al. Nutritional characterization of Moringa (Moringa oleifera Lam.) leaves. In: African Journal of Biotechnology, 2011, Vol. 10(60), p. 12925-12933
- Sreeraj Gopi et al. A Short Review on the Medicinal Properties of Moringa Oleifera Leaf Extract Powder. In: Asian Journal of Pharmaceutical Technology & Innovation, 03 (10), 2015, 1 – 5, ISSN: 2347-8810